Tomasz Augustyn

Meklemburgia-Pomorze Przednie i Brandenburgia powoli odzyskują impet rozwojowy, na razie przez stopniowy napływ mieszkańców, choć problemem jest też wiek populacji.

Średnia wieku mieszkańców Meklemburgii-Pomorza Przedniego na koniec 2020 roku wynosiła 47,4 lat, co czyniło ją trzecią najstarszą populacją wśród niemieckich landów. Tylko Saksonia-Anhalt (48,1 lat) i Turyngia (47,5 lat) miały wyższą średnią wieku. Średni wiek północno –  wschodniego pogranicza kraju wzrósł o 1,6 roku w stosunku do 2011 roku. W Brandenburgii średni wiek ludności w 2020 roku wynosił 47,2 lat. W 2011 roku populacja landu była średnio o 1,1 roku młodsza. W całych Niemczech wartość tego wskaźnika wzrosła tylko o 0,7 – do poziomu 44,6 lat.

W obrębie Meklemburgii-Pomorza Przedniego występuje znaczne zróżnicowanie średniego wieku mieszkanców. Pod koniec 2020 roku Rostock miał najmłodszą populację ze średnią wieku 44,4 lat, najstarsi byli natomiast mieszkańcy powiatu Vorpommern-Rügen ze średnią 48,6 lat. Średni wiek mężczyzn w Meklemburgii-Pomorzu Przednim wzrósł mocniej niż kobiet w ciągu ostatnich dziesięciu lat, wciąż pozostaje jednak niższy (45,8 lat) niż w przypadku pań (48,8 lat).

Meklemburgia-Pomorze Przednie się starzeje, co jest w dużym stopniu nasilającej się przez dekady emigracji mieszkańców. Tymczasem pobliska Brandenburgia staje się coraz bardziej atrakcyjny dla mieszkańców Niemiec jako miejsce do życia. Potwierdzają to badania Federalnego Instytutu Badań Populacyjnych (BiB) w Wiesbaden. Według danych ten land stał się najpopularniejszym regionem imigracyjnym w Niemczech w ostatnich latach. Tylko w 2020 r. do Brandenburgii przeniosło się około 19 400 osób więcej niż wyemigrowało stamtąd do innych krajów związkowych. Eksperci Instytut widzi główną przyczynę tego procesu w rosnącej atrakcyjności Brandenburgii jako lokalizacji mieszkalnej w pobliżu Berlina. Niedobór mieszkań w stolicy przy dobrych połączeniach komunikacyjnych oraz niższych cenach czynszów i nieruchomości mieszkalnych w jej otoczeniu to główne powody przeprowadzki do Brandenburgii.

Atrakcyjność Brandenburgii jako regionu imigracyjnego rośnie od lat. Jeszcze w 2008 roku land stracił ponad 4100 mieszkańców w 2008 roku pomimo imigracji, cztery lata później ruch migracyjny osiągnął już wartości dodatnie. Od 2014 roku Brandenburgia stale znajduje się w czołówce wszystkich landów w tak zwanym procesie migracji wewnętrznej.

Za Brandenburgią w czołówce rankingu plasuje się Szlezwik-Holsztyn ze wzrostem migracji o 11 500 osób, Meklemburgia-Pomorze Przednie (+8600) i Dolna Saksonia (+7100). Meklemburgii stopniowo udaje się zatem odzyskiwać równowagę demograficzną. Z kolei największe straty migracyjne odnotowano w Berlinie (-19 200) i Badenii-Wirtembergii (-14 100), dwóch landach, które przez wiele lat osiągnęły silny wzrost dzięki migracji wewnętrznej.