Tomasz Augustyn
Szczecin i Pomorza Zachodnie mogą się w dziedzinie kultury poszczycić czymś niezwykłym. Mobilny Instytut Kultury jest ambasadorem szczecińskiej kreatywności i sprawności menadżerskiej, jaką doceni każde miasto w Polsce.
Inicjatywa pochodzi ze Szczecina. Narodziła się przy okazji działań w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 z woli Stowarzyszenia MiastoHolizm oraz z niespożytej energii i pod kierownictwem artystycznym Moniki Petryczko. Pochodzenie i portowy charakter tego przedsięwzięcia koresponduje z transportem kontenerów jako najpopularniejszą na świecie formą przewozu towarów, która umożliwia dotarcie w każdy zakątek globu. Jest ono równie uniwersalne w formie i treściach, które reprezentuje w szerokim świecie.
Mobilny Instytut Kultury to czarny, wielofunkcyjny kontener, który przemierza Europę i świat w prezentowaniu polskiej kultury. Służy jako środek transportu dla sprzętu nagłośnieniowego i rekwizytów, a potem jako przestrzeń wydarzeń kulturalnych. Po rozłożeniu pełni funkcję sceny, galerii czy kina. Jest miejscem organizacji spotkań i warsztatów, bywa, że pełni rolę studia telewizyjnego. Nowoczesności i ekologicznego charakteru przydają mu zainstalowane na dachu panele fotowoltaiczne obniżające pobór i zużycie prądu.
W 2016 roku MIK gościł jako Polish Design Island na Brussels Design September prezentując najciekawsze obiekty dizajnerskie z Polski. Swoje prace umieściło w nim 21 dizajnerów z 7 regionów Polski: województw dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, łódzkiego, warmińsko-mazurskiego, świętokrzyskiego i zachodniopomorskiego. Rok później we współpracy z 10 miastami i regionami Polski oraz ambasadą RP w Brukseli i Kopenhadze oraz Instytutem Polskim w Brukseli czarny kontener Mobilnego Instytutu Kultury prezentował polski design w Gdańsku, Brukseli, Łodzi, Kopenhadze i Szczecinie. Lata 2018 i 2019 to Polish Culture Trip – prezentacja najważniejsze wydarzenia z ostatnich stu lat, które wyrażają się za pośrednictwem designu, malarstwa, muzyki i plakatu dorobek kraju w kontekście 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Bywa w Gdańsku i Wrocławiu, ale też gości w wielu mniejszych, peryferyjnych miejscowościach – w Grudziądzu, Kielcach czy Pyrzyce. Gościł na wydarzeniach w różnych miejscach kraju, takich jak teatralny Kontrapunkt, muzyczna FAMA czy designerska Łódź Design Festival. Wiosna i lato tego roku zastają MIK w poznańskim Strzeszynie na cyklu wydarzeń organizowanych przez tamtejszą Radę Osiedla.