Turystyka i wybrzeże

Meklemburgia otwiera się na turystów

, Andrzej Pieśla

Meklemburgia-Pomorze Przednie – podobnie jak Polska – przystępuje do odmrażania turystyki. Decyzje zapadły w poniedziałek wieczorem. Premier landu Manuela Schwesig stwierdziła, że wakacyjna oferta ponownie się otwiera, ponieważ liczba infekcji pozostała niska i będzie nadal spadać w całym kraju w nadchodzących tygodniach. Sektor podlicza straty i liczy na ich odrobienie, ale na turystów z Polski jeszcze poczeka.

Turystyka na razie mało konkretna

, Andrzej Pieśla

Wiemy, że miliony Polaków przy wsparciu państwa będą mogły podróżować po kraju wspierając rodzimą turystykę. To pewnie najwcześniej za kilka miesięcy. Na dziś nie wiadomo przede wszystkim, czy i na jakich zasadach może się odbyć letni wypoczynek dzieci i młodzieży. Rząd rozmawia z sektorem turystycznym, a na decyzje czekają tysiące osób, które na Pomorzu Zachodnim żyją z tej gałęzi gospodarki. Jednym ze sztandarowych pomysłów na walkę z kryzysem w branży ma być projekt bonu turystycznego 1000+. Projekt ukierunkowany będzie na aktywizację turystyki na terenie Polski, ma mieć charakter wieloletni i obejmie szeroką rzeszę adresatów. Zgodnie z ogólną zapowiedzią ministerstwa ma służyć całej branży turystycznej.

Badanie: Czekamy niecierpliwie na powrót ośrodków wypoczynkowych

, Andrzej Pieśla

Potencjalni goście hoteli mimo pewnych niewiadomych i prawdopodobnych ograniczeń chcą już do nich wrócić. Zmęczenie izolacją i potrzeba kontaktów społecznych oraz zmiany otoczenia jest bardzo silna. Korzystając z odmrożenia turystyki Polacy wcale nie zamierzają wypoczywać w odosobnionych miejscach. Takie wnioski płyną z przeprowadzonego z inicjatywy Blue Marine Mielno oraz eksperta rynku hotelowego Violetty Hamerskiej przeprowadzone zostało badanie pt. „Nowe oczekiwania gości hotelowych w czasach COVID-19”. Badanie prowadzi do wniosku, że 55% osób chce wyjechać do hoteli i ośrodków wypoczynkowych. Kempingi i wypoczynek tzw. slowhop budzą marginalne zainteresowanie. Większość badanych (57%) chce by powstał powszechnie obowiązujący certyfikat bezpieczeństwa.

Region Morza Bałtyckiego

, Tomasz Augustyn

Polska podejmuje praktyczne kroki w kierunku zwiększenia dostępności Morza Bałtyckiego dla sojuszniczych okrętów. To fragment szerszego zagadnienia polityki bezpieczeństwa, w ramach której w grę wchodzą zarówno zagadnienia inwestycji portowych, jak i łączenia interesu państwa z rozwojem regionów. Pomorze Zachodnie potrzebuje takiego dojrzałego regionalizmu.

Pomoc państwa dla niemieckich stoczni

, Andrzej Pieśla

Niemiecka grupa stoczniowa MV Werften otrzyma 50 milionów euro pomocy publicznej. To kolejny przejaw koncentracji globalnych liderów gospodarczych na wspieraniu, a obecnie ratowaniu własnych zasobów przemysłowych. W sektorze stoczniowym praktyki protekcjonistyczne są wyjątkowo mocno rozpowszechnione, na co zwracamy tu po raz kolejny uwagę. To o tyle istotne, że sektor stoczniowy we wschodnich Niemczech stanowi dla Pomorza Zachodniego bezpośrednią konkurencję, zwłaszcza w pozyskiwaniu rąk do pracy.

Zbrojenia intensywne jak nigdzie indziej

Jeśli wziąć pod uwagę poziom wydatków poszczególnych państw europejskich na obronność, to region Morza Bałtyckiego należy do najmniej spokojnych zakątków kontynentu. Tu trwa bowiem najbardziej dynamiczny wyścig zbrojeń.

Pogranicze i peryferia

O pożytkach z wiedzy i życiu na peryferiach

, Sławomir Doburzyński

Ważna prawda o złożoności czasów, w których żyjemy, dotyczy rozproszenia i peryferyjności wiedzy. Jej źródła i przepływy są trudne do opisania i uchwycenia, powstaje często nie tam, gdzie się jej spodziewamy i oczekujemy. Wielu szczecińskich i warszawskich użytkowników Facebooka zwraca w tym kontekście uwagę na pracę Jaremy Piekutowskiego i jego „obywatelskie” analizy stanu pandemii. To cieszący i zarazem niepokojący przekaz o naszej zbiorowej kondycji. Nie sposób przy tym nie zauważyć, że tego rodzaju wiedza i jej przekaz nie są obecne w publicznej narracji źródeł, od których można by jej oczekiwać.