Przedstawiona w listopadzie strategia Komisji Europejskiej zakłada, że moc zainstalowana w energetyce morskiej wyniesie 1 GW do 2030 roku i 40 GW do 2050 roku. Jakie działania zostały podjęte, aby osiągnąć ten cel?
Tereny wiejskie, zwłaszcza te oddalone od większych miast coraz bardziej się wyludniają. Prognozy rozwoju tej sytuacji są bardzo negatywne, ale można jeszcze ten trend odwrócić, o ile odpowiednie działania zaczną się już teraz.
Nie każdy region jednakowo skorzystał na polskim cudzie gospodarczym ostatnich dekad, co udowadniają zmiany na polskim rynku pracy. Pomorze Zachodnie doświadczało w zdecydowanie większym stopniu ubytku bezrobotnych, niż przyrostu liczby etatów.
Województwo zachodniopomorskie zachowało w trudnym pandemicznym okresie pozycję lidera krajowej turystyki.
Gaz nie jest przejściowym źródłem energii. To kolejny ślepy zaułek, który jedynie wydłuża proces transformacji. To, co się dzieje z sektorem węglowym, w pewnym momencie stanie się udziałem sektora gazowego.
Piotr Oleksy rozmawia z Arturem D. Liskowackim o jego pisarstwie i tle stanowiącym dla niego życie na Pomorzu Zachodnim.
Najbardziej bezbronni pacjenci obok nas potrzebują dodatkowego wsparcia. O systemowej pomocy mówi się także na poziomie kraju.
Trzeci sektor, zwany też obywatelskim, może być dostarczycielem tanich i elastycznych usług publicznych. Z badań wynika, że największą barierą w działalności organizacji pozarządowych są finanse.
Gotowy jest plan zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych, morza terytorialnego i wyłącznej strefy ekonomiczne. Dokument pokryje około 97% polskich obszarów morskich i będzie stanowił kompleksową regulację w zakresie morskiego planowania przestrzennego.
Samorządy są coraz bardziej zadłużone. Czy „dogonią” deficyt z okresu kryzysu finansowego sprzed dekady?
Szczecin znalazł się wśród tych dużych miast, które odczuły skutki pandemii przez ubytek firm średniej wielkości.
Wiele gmin w województwie zachodniopomorskim doświadcza suszy przez 6 – 7 lat na przestrzeni dekady. Z roku na rok może być jeszcze gorzej.
Gospodarka Meklemburgii-Pomorza Przedniego przy zachodniopomorskiej granicy Polski ze zmiennym powodzeniem zmaga się z następstwami trwającej od roku pandemii.
Obywatele mają prawo oczekiwać od samorządu wspierania społeczeństwa odpornego, demokratycznego, spójnego, zrównoważonego i cyfrowego. Takie są priorytety Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Europy na najbliższe lata.
Pomorze Zachodnie należy do krajowych liderów w dziedzinie rolnictwa ekologicznego. Polityka unijna ma w najbliższych latach wydatnie wzmocnić ten sektor.
Jak to możliwe, że Polska czerpiąca korzyści ekonomiczne z transportu morskiego, stawiająca na rozwój portów i energetyki wiatrowej na morzu, ignoruje bezprecedensowe braki w dziedzinie bezpieczeństwa morskiego Państwa? Czy rządzące elity są świadome zaniedbań w dziedzinie bezpieczeństwa państwa jakie wynikają z tego faktu?
Studenci Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie zaraz po ukończeniu studiów mogą liczyć na wysokie pensje. Wartość środkowa zarobków absolwentów ZUT wynosi 6 472 zł brutto.
Wprost o związku pandemii z kondycją społeczną i kluczowymi problemami mieszkańców śródmieścia Szczecina traktuje badanie Instytutu Niemiec i Europy Północnej przygotowane na zlecenie władz Szczecina.
Już za 6 lat już co czwarty mieszkaniec Pomorza Zachodniego będzie liczył 65 lat lub więcej.
Coraz więcej młodych polskich medyków wybiera pracę u zachodnich sąsiadów. Zachęceni lepszą płacą i możliwością dostania się na wymarzoną specjalizację, decydują się na wyjazd z Polski. Oprócz pozytywnie zdanego egzaminu z języka medycznego, od lekarzy oczekuje się swobodnej komunikacji z pacjentami.
Szczecin rozpoczął konsultacje społeczne nad aktualizacją Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta. Ostatnia aktualizacja dokumentu miała miejsce w 2012 roku.
Dwa potężne, ponad stumetrowe wieżowce z błyszczącego szkła wznoszą się pośród zalesionych wydm, górując nad malowniczą plażą w Międzyzdrojach. Poza takimi widowiskowymi, jednostkowymi przypadkami, w których pojawiają się w miarę zgodne głosy krytyki niszczenia krajobrazu, temat ten pozostaje w zasadzie nieobecny. Oprócz kontrowersyjnych, ale z zasady jednostkowych inwestycji, borykamy się bowiem także z tylko pozornie prozaicznymi, ale przez skalę występowania – znacząco bardziej degradującymi krajobraz zjawiskami.
Ograniczenie aktywności gospodarczej w okresie pandemii jest silnie zróżnicowane w zależności od branż i sektorów. Czy takie zróżnicowanie w gospodarce polskiej występuje również w przekroju regionalnym, np. w podziale na województwa? I czy pandemia może być szansą dla regionów, nie tylko zagrożeniem?
Postanowiliśmy zaprojektować Centrum Dialogu Przełomy tak, by nadal mogło pełnić funkcje miejskiego placu – miejsca żywego, odwiedzanego przez mieszkańców po to, by spotkać ze znajomymi, pospacerować z psem czy pojeździć na rowerze. Bawiące się na dachu dzieci dowodzą, że udało nam się to założenie zrealizować.
Najszczęśliwsi ludzie świata żyją nad Bałtykiem. Konkretnie w Finlandii.
W projekcie Krajowego Planu Odbudowy przewidziano ok.300 mln euro dofinansowania dla turystyki oraz ok. 961 mln euro dla uzdrowisk. Realizacja inwestycji obejmować będzie udzielanie wsparcia dla przedsiębiorstw, w tym w szczególności dla MŚP z sektorów, które najbardziej ucierpiały w wyniku kryzysu COVID-19.
Według wiceministra obrony narodowej zdolności operacyjne Marynarki Wojennej w obszarze zwalczania celów nawodnych i podwodnych, obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej są obecnie znacząco ograniczone.
Do udziału w tworzeniu rządowej strategii dla młodzieży zaproszeni są młodzi mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego. Nad pomysłami do strategii pracować będą 25 marca podczas jednej z kolejnych wojewódzkich konferencji konsultacyjnych
Gdańsk powołuje do życia stanowisko Architekta Miasta. Obejmie je profesor Piotr Lorens, w przeszłości współpracujący z Instytutem Studiów Regionalnych.
Chociaż pandemia najmocniej uderzyła w małe i średnie przedsiębiorstwa (MSP), to jednak w niektórych obszarach lokalne firmy poprawiły rentowność. Wyniki finansowe w handlu i transporcie po III kw. 2020 r. wskazują, że poprawia się kondycja firm w mniejszych województwach. Często odbywa się to kosztem większych sieci zarejestrowanych w województwach z głównymi ośrodkami miejskimi, np. na Mazowszu, Dolnym Śląsku czy w Małopolsce.
Koszalin jest miastem z najwyższym udziałem terenów zieleni ora najbardziej spójnymi terenami zieleni w Polsce – tak mówią badania Obserwatorium Polityki Miejskiej Instytutu Rozwoju Miast i Regionów.
Członkowie Koalicji Ratujmy Rzeki sprzeciwiają się regulacji Odry na potrzeby rozwoju żeglugi śródlądowej. Przygotowana przez nich petycja „Stop niszczeniu Odry” trafi teraz do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.
Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące sytuacji społeczno-gospodarcza kraju w styczniu. Wynika z nich, że w stosunku do stycznia ubiegłego roku na Pomorzu Zachodnim nastąpił największy wzrost stopy bezrobocia rejestrowanego – wyniósł on w naszym województwie 1,5 punkta procentowego.
Port w Świnoujściu będąc portem zewnętrznym, ma możliwość obsługi największych statków jakie pływają po Bałtyku. Wybudowanie Gazoportu i terminalu LNG okazało się bardzo dobrą inwestycją i w znaczący sposób zasiliło budżet miasta. Teraz przyszedł czas na dalszy rozwój – budowę terminalu kontenerowego – twierdzi Janusz Żmurkiewicz.
Stargard, drugie największe miasto Pomorza Zachodniego, opracowuje strategię działania na najbliższą dekadę. Do połowy kwietnia można polemizować z jej opublikowanym projektem.
Rodzina wypoczywająca na Pomorzu Zachodnim wykorzystywała go dotychczas przeciętnie w wymiarze 725 złotych. Branża z utęsknieniem wyczekuje wiosny i lata, na czarnego konia sezony wyrasta Sarbinowo.
Jeszcze dziesięć lat temu niewiele odróżniało Flotę Bałtycką od polskiej Marynarki Wojennej. Dzisiaj coraz wyraźniej zarysowuje się przewaga tej pierwszej. Rosjanie konsekwentnie realizują swoje cele, podczas gdy nam wciąż pozostaje niekończąca się dyskusja.
Rząd chce przedłużyć o kolejne 5 lat, tj. do 30 kwietnia 2026 r., zakaz sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu. Pomorze Zachodnie skupia ten zasób w największym stopniu.
W latach 2016 – 2020 liczba zagranicznych studentów na zachodniopomorskich uczelniach wzrosła o blisko 50 procent.
Turystyka na Pomorzu Zachodnim i w skali całego kraju bez wątpienia przeżywa jeden z najtrudniejszych momentów w swej powojennej historii. Jeśli szukać w tym stanie rzeczy pozytywów należy uznać, że skala zapaści sektora turystycznego może być w pewnym stopniu ograniczona przez jego wciąż ograniczony rozwój.
Polska chce przeznaczyć ok. 28 mld zł na transformację energetyczną z Krajowego Planu Odbudowy. Największy kawałek tortu dostanie czyste powietrze, morskie farmy wiatrowe, sieci energetyczne, inwestycje w wodór i efektywność energetyczną
Rozpoczęły się konsultacje społeczne programu dla Polski Wschodniej. Tylko z tego tytułu do tej części kraju w nowej perspektywie Funduszy Europejskich trafi 11,4 miliarda złotych, a to jeszcze nie wszystko.
Lokalne władze podejmują gorączkowe próby ratowania produkcji stoczniowej i utrzymania setek miejsc pracy w jednej z trzech stoczni azjatyckiego koncernu Genting w Meklemburgii – Pomorzu Przednim.
Musimy wycofać się z miejsc, gdzie natura sama dba o ochronę przed podtopieniem, a zacząć wznosić porządną infrastrukturę tam, gdzie przyroda nie jest naszym sojusznikiem. O tym wszystkim trzeba jednak zacząć myśleć tu i teraz, bo za kilkanaście lat okaże się, że ocalenie niektórych obszarów jest już całkowicie niemożliwe – mówi oceanolog prof. Jacek Piskozub.
Niezbędna jest kreatywność Polski jako nasz wkład do kształtowania przyszłości europejskiej polityki spójności, a także obrony terytorialnego ukierunkowania interwencji strukturalnej UE.
Upowszechnienie się pracy zdalnej wpłynęło na zmiany w geografii popytu na usługi. Badanie obejmujące obszar Wielkiej Brytanii pokazuje znaczny spadek popytu na usługi w centrach dużych miast, na korzyść obszarów podmiejskich.
Pomorze Zachodnie lokuje się na 10. miejscu wśród polskich regionów pod względem wielkości PKB na głowę mieszkańca w stosunku do średniej unijnej. Od 2015 roku dystans regionu wobec unijnej średniej praktycznie nie uległ zmianie.
Na ochronę Bałtyku przed całkowitą degradacją nie jest jeszcze za późno, ale problemy narastają w zastraszającym tempie. Wysiłki ekologów można wesel przez symboliczny gest oszczędzania światła, ale także podpisać petycję do rządzących.
Przedstawicielstwa środowisk pokoleniowych to pomysł na wzmacnianie efektywnego zarządzania lokalnymi społecznościami. Pomorze Zachodnie właśnie wnosi w tę ideę własny, cenny wkład.
Pomorze Zachodnie należy do regionów Unii Europejskiej o najwyższych wskaźnikach umieralności z powodu tej choroby.
Skupienie uwagi na uniwersytetach w dużych miastach kraju powoduje, że wszelkie decyzje i zmiany dotyczące uczelni są determinowane interesem tych największych.
Meklemburgia – Pomrze Przednie odczuwa konsekwencje pandemii dla rynku pracy, choć w całych Niemczech bezrobocie w lutym wzrosło tylko nieznacznie.
Poziom innowacyjności przedsiębiorstw w województwie zachodniopomorskim budzi coraz większe obawy. Według danych GUS nigdzie w Polsce w sektorze przemysłu nie ma ich tak mało, w usługach nie jest wiele lepiej.
Finlandia dąży do tego, by do 2030 r. państwa nordyckie (N5) stanowiły najbardziej zintegrowany region świata. Jest to element odpowiedzi fińskiej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa na zmieniające się uwarunkowania – wyzwania globalne, problemy ze spójnością UE w podstawowych kwestiach oraz pogorszenie sytuacji bezpieczeństwa w najbliższym otoczeniu państwa. Do osiągnięcia tego celu Finlandia wykorzysta regionalne platformy współpracy nordyckiej, w tym Nordycką Radę Ministrów (NRM), w której w 2021 r. pełni przewodnictwo.
Niemcy dynamizują rozwój energii wiatrowej na morzu. Jedna z nowych farm powstanie w rejonie Rugii.
Przedstawiciele jedenastu państw członkowskich UE i sąsiednich krajów partnerskich z całego Morza Bałtyckiego przygotowują kolejna edycję programu Interreg Regionu Morza Bałtyckiego.
Czy upadek sektora produkcji ryb podniósł ceny i obniżył konsumpcję, czy też zbyt mała konsumpcja prowadzi do słabości branży rybnej? Trudno o jednoznaczną odpowiedź, ale jej poszukiwanie z pewnością jest istotne zarówno dla kondycji gospodarczej wybrzeża, jak i zdrowia Polaków.
Jaki poziom dyskusji o strategicznej wizji rozwoju państwa jesteśmy w stanie osiągnąć?
Biuro Bezpieczeństwa Narodowego przygotowało Strategiczną Koncepcję Bezpieczeństwa Morskiego Rzeczypospolitej Polskiej. Rekomenduje ona budowę w Polsce marynarki średniej wielkości i zawiera postulat jak najszybszego wdrożenia zmodyfikowanego programu rozwoju i modernizacji sił morskich
Ludzie po 1989 r. nie tylko wybrali Warszawę, Wrocław albo i Londyn, ale urodzili dzieci gdzieś indziej, a one nie urodzą swoich dzieci w Radomiu, Wałbrzychu itd. Ludzie zagłosowali nogami.
Samochody używane na Pomorzu Zachodnim są zdecydowanie tańsze niż w innych częściach kraju – przeciętnie nawet o ponad 4 tysiące złotych w stosunku do Mazowsza.
Demokracja jest esencją miejskości – obszary zurbanizowane w samym swoim założeniu powinny być wielofunkcyjne, dbające o zachowanie równowagi między tym, co antropogeniczne, a tym co naturalne, zamieszkane przez mieszkańców o różnych kulturach, wieku czy stopniu zamożności. W tym duchu rozwijały się one przez stulecia, lecz w ostatnich dekadach zboczyły z tej ścieżki, idąc w kierunku monofunkcyjności, braku poszanowania środowiska oraz segregowania mieszkańców. Pandemia stanowi dziś doskonałą okazję na zmianę tej ryzykownej logiki rozwoju. Podejmijmy ten wysiłek – w innym wypadku skażemy nasze miasta na ogromny kryzys – tak ekonomiczny, jak również społeczny.
Dzięki ustawie offshore pojawiła się szansa na systematyczne zbudowanie nowego sektora gospodarki. Eksperci Instytutu Jagiellońskiego Maciej Mierzwiński i Krzysztof Tomaszewski przygotowali schemat logiczny budowy krajowego łańcucha dostaw. Sformułowali oni zestaw przemyśleń dotyczących konkretnego wdrożenia technologii na rynek polski.
W ostatnich latach obserwujemy prawdziwy boom na odnawialne źródła energii praktycznie na całym świecie. Jednak jedno czyste źródło energii wydaje się zaniedbywane, a jak twierdzi IRENA, mogłoby teoretycznie zaspokoić potrzeby energetyczne całego globu.
Szczecin doczeka się wreszcie zachodniego obejścia drogowego. Poza poprawą jakości życia mieszkańców inwestycja ta będzie miała istotne znaczenie strategiczne dla regionu i kraju.
Żeglarze i przystanie jachtowe z nadzieją patrzą na nadchodzący sezon. Jego możliwie „normalny” przebieg jest potrzebny także całemu Wybrzeżu jako symptom stabilizacji rynku i sfery życia publicznego, ale także wprowadzania w życie nowych standardów zachowania i funkcjonowania obiektów.
Pracownicy z zagranicy wciąż są w regionie niezbędni, choć miniony sezon przyniósł wyraźne obniżenie liczby wydanych pozwoleń na pracę.
Niemiecki urząd statystyczny potwierdza kryzys w turystyce Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Przyczyną jest oczywiście pandemia.
Lokalna społeczność Bełchatowa jest gotowa na transfomację energetyczną i chce, by region rozwijał się w kierunku OZE. Dlatego nie można sprawy zostawić wyłącznie związkom zawodowym i politykom
Resort rozwoju, pracy i technologii wstępnie konsultuje założenia reformy planowania przestrzennego.
Podział dochodów publicznych między państwo a samorząd powinien opierać się na istnieniu stałego dynamicznie działającego mechanizmu kompensacyjnego, a nie mechanizmu stopniowego „przerzucania” kosztów realizacji zadań publicznych z administracji rządowej państwowej na samorząd województwa – mówi Elżbieta Berezowska, przewodnicząca Komisji ds. Finansów Publicznych Związku Województw RP, skarbnik województwa dolnośląskiego.
Nowy program dla regionu Morza Śródziemnego wytycza kierunki polityki UE wobec regionu oraz kierunki wieloletniego programowania w ramach nowego unijnego Instrumentu Sąsiedztwa oraz Współpracy Międzynarodowej i Rozwojowej (ISWMR) na szczeblu regionalnym i dwustronnym. Co na to region Morza Bałtyckiego, a właściwie regiony i państwa, które powinny go integrować?
Okres pandemii można wykorzystać dla zrównoważenia charakteru mobilności w miastach. W efekcie przemyślane inwestycje w transport publiczny poprawią jakość życia mieszkańców.
Szczecińskie 13 LO znalazło się w gronie placówek, które chcą walczyć o tytuł „Złotej Szkoły NBP”. Akcja ma na celu zwiększenie ekonomicznej świadomości Polaków.
Wiele udało się osiągnąć, ale widzimy doskonale, że za sukcesem kroczy potrzeba kontynuacji. Dziś doświadczamy tego szczególnie mocno, gdy Szlak odcisnął silne piętno na turystycznej mapie Polski i jest kojarzony z najwyższą marką. To po prostu podnosi poprzeczkę.
Po pierwszym roku programu rozwoju obwodnic w regionie najbardziej zaawansowane są prace w rejonie Gryfina i Szczecinka.
Uczestniczymy w kluczowym momencie dla samorządu terytorialnego w Polsce, który wyznaczy, w jakim kierunku samorząd będzie dalej zmierzał. Nasuwają się pytania o charakterze fundamentalnym, ustrojowym: ile samorządności, a ile centralizacji. Nie mniej ważna jest też dyskusja o tym, jak zarządzać coraz bardziej skomplikowanymi procesami rozwojowymi. Stoją przed nami także olbrzymie wyzwania związane z ochroną środowiska naturalnego i klimatu, rosną presja demograficzna, a także oczekiwania mieszkańców wobec usług publicznych. Jak w tym kontekście budować silne samorządy, zdolne do stawienia czoła wyzwaniom współczesności?
Poprawa transgranicznych połączeń transportowych, wzmocnienie innowacyjności oraz współpracy społecznej i administracji, a także wspólna ochrona naturalnych podstaw egzystencji to priorytety rozwoju Euroregionu Pomerania w perspektywie roku 2030.
Zarówno kondycja ekonomiczna kraju po ataku pandemii oceniana przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, jak i stan gospodarki regionu pozwalają przynajmniej z ostrożnym optymizmem spojrzeć na rozpoczęty rok.
Według niemieckich mediów pracownicy stoczni w miastach Meklemburgii – Pomorza Przedniego dowiedzą się w najbliższych dniach o planowanej redukcji zatrudnienia. Obejmie ona ponad 1000 osób.
Bałtyk z roku na rok jest coraz groźniejszy – zwłaszcza dla miast wschodniej części wybrzeża, ale i dla jego zachodniej części. Poziom morza podnosi się, wraz z nim rośnie zagrożenie powodziami.
Zanim w Polsce rozpocznie się realizacja wielkich projektów infrastrukturalnych, takich jak Centralny Port Komunikacyjny, warto przyjrzeć się doświadczeniom innych państw w tej dziedzinie. Za pomocą przemyślanych inwestycji – jak pokazuje przykład USA – można przyspieszyć rozwój gospodarczy, stworzyć miliony nowych miejsc pracy i zmienić styl życia ludzi, wzmocnić konkurencyjność przemysłu, podnieść jego innowacyjność.
Ta książka stanowi ciekawe świadectwo tego, jak Szczecin radzi sobie z ciekawym doświadczeniem obecności wojska NATO w Polsce. Wnioski stąd płyną dla obrazu miasta i jego mieszkańców, ale też dla przyszłości starań o poszerzanie natowskiego kontyngentu w naszym kraju.
Dania jest krajem podejmującym ambitne inwestycje w morską energetykę wiatrową. Warto czerpać z tych wzorców myśląc o inwestycjach, jakie stopniowo dochodzić będą do skutku na polskim wybrzeżu.
W 2020 roku wzrósł import energii elektrycznej z Czech, Szwecji, Niemiec, Słowacji i Ukrainy, osiągając rekordowe 13,1 TWh netto. Na zakup prądu za granicą wydaliśmy ok. 3 mld zł. Zdarzają się już chwile, gdy bez importu groziłoby nam wprowadzenie stopni zasilania, ale nie brakuje też godzin, w których to nasi sąsiedzi potrzebują naszej pomocy.
Pandemia koronawirusa na nowo definiuje tryb życia mieszkańców pogranicza polsko – niemieckiego.
Przywrócenie stosunków wokół Morza Bałtyckiego z udziałem Rosji i wykorzystanie platformy dialogu politycznego jest ważne, ponieważ sygnalizuje odejście od postrzegania relacji między krajami regionu jako gry o sumie zerowej.
Najwyższa Izba Kontroli sceptycznie ocenia przeciwdziałanie rozjeżdżaniu polskich miast przez ciężarówki. Dotyczy to także Szczecina
Pandemia mocno namieszała na lokalnych rynkach pracy. W powiecie kołobrzeskim bezrobocie wzrosło najbardziej, prawie cztery razy bardziej niż średnio w kraju.
Według danych resortu infrastruktury w 2020 roku w portach w Gdańsku, Gdyni oraz Szczecinie-Świnoujściu przeładowano 103,8 mln ton towarów.
Przyjęta przez rząd uchwała ws. Polityki energetycznej Polski do 2040 roku przewiduje w ciągu najbliższych dwóch dekad wzrost mocy polskich farm wiatrowych do około 11 GW.
Spór między przedsiębiorcami a administracją sięga początków transformacji ustrojowej. Jednak kryzys gospodarczy wywołany przez pandemię pokazał, że współpraca między biznesem i urzędnikami jest szczególnie ważna w momentach kryzysowych. Tę trudną relację można uzdrowić poprzez wprowadzenie powszechnego samorządu gospodarczego. Decentralizacja kompetencji i stworzenie platformy do rozmowy rządu z przedsiębiorcami ma kluczowe znaczenie dla rozwoju biznesu, w szczególności w obliczu nadchodzących wyzwań związanych z transformacją energetyczną i nowymi technologiami.
Pod koniec marca planowane jest zamkniecie kolejnej stoczni w Meklemburgii – Pomorzu Przednim.
Według danych z grudnia w zasięgu sieci 5G w województwie zachodniopomorskim znajdował się Szczecin, Koszalin oraz Przecław i Jamno. W sumie sieć obsługuje ponad 5,2 mln ludzi. W 2021 roku w jej zasięgu znajdzie się ponad 150 miejscowości i ponad 11 mln mieszkańców Polski.
W całym kraju rozpoczęły się konsultacje Umowy Partnerstwa. Na Pomorzu Zachodnim zaplanowano je na 9 lutego. Chodzi o ponad 1,3 miliarda euro, które w rozpoczętej perspektywie finansowej Unii Europejskiej trafia do naszego regionu.
Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące aktywności ekonomicznej mieszkańców Pomorza Zachodniego w trzecim kwartale minionego roku.
W Meklemburgii-Pomorzu Przednim udziały w nowych farmach wiatrowych mają być oferowane okolicznym mieszkańcom i samorządom.
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych – poinformowała w piątek kancelaria prezydenta. Ustawa zawiera ramy regulacyjne dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku.
Zapewne tylko mała garstka spośród rzeszy turystów odpoczywających co roku na plażach Zatoki Gdańskiej zdaje sobie sprawę, że tuż za horyzontem, po drugiej stronie zatoki w porcie w Bałtyjsku bazują główne siły rosyjskiej Floty Bałtyckiej, która pod względem potencjału bojowego jest najsilniejszą flotą, dla której Bałtyk jest głównym akwenem operacyjnym.
Wystąpienia przedstawicieli klubów parlamentarnych w dyskusji nad informacją rządu na temat sytuacji przemysłu stoczniowego w Polsce
Przedstawiona w Sejmie informacja Prezesa Rady Ministrów na temat sytuacji przemysłu stoczniowego w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem realizacji programu „Batory” i aktualnej sytuacji państwowych przedsiębiorstw prowadzących działalność stoczniową.
W Polsce i we wschodniej części Unii Europejskiej kuleje wczesna edukacja, a Pomorze Zachodnie negatywnie odstaje w tym względzie nawet w skali kraju.
Rosnące koszty emisji CO2 musimy potraktować jako szansę. Pytanie tylko, czy w pandemii będzie nas stać, by ją wykorzystać.
Spadki przeładunków w polskich portach w następstwie pandemii są nieznaczne na tle innych krajów Unii Europejskiej.
Populacja Polski w 2025 roku spadnie do 37,98 mln z 38,32 mln, zmniejszy się też liczba osób w wieku produkcyjnym.
Szwedzki parlament zatwierdził zwiększenie o 40 % budżetu obronnego na lata 2021-2025 z powodu napięć w regionie Morza Bałtyckiego w ostatnich latach. Nie jest tajemnicą, że głównym powodem takiego posunięcia jest aktywność Rosji.
– Ten rok będzie szalenie ważny dla budowy farm wiatrowych na Bałtyku, będziemy intensyfikować przygotowywania do budowy – zapowiada prezes zarządu PGE Wojciech Dąbrowski. W ciągu kilku dni Grupa powinna zakończyć negocjacje z duńską firmą Ørsted, czyli potencjalnym partnerem biznesowym przy projektach farm Baltica 2 oraz 3. Obie inwestycje są już mocno zaawansowane w przygotowaniach. Grupa chce, żeby w wartym 20 mld zł projekcie inwestycyjnym w jak największym stopniu uczestniczyły polskie firmy. Wspólnie z Eneą i Tauronem zawarła porozumienie o współpracy przy rozwijaniu kolejnych projektów wiatrowych na morzu. Przyspieszenie w obszarze morskiej energetyki wiatrowej będzie możliwe dzięki przyjętej ustawie.
W III kwartale ubiegłego roku w porównaniu z analogicznym okresem 2019 roku wzrosła aktywność ekonomiczna mieszkańców Pomorza Zachodniego. Osoby aktywne zawodowo stanowił 54,9% populacji regionu w wieku 15 lat i więcej (o 1,6 p. proc. więcej niż przed rokiem). Zwiększyła się liczba pracujących, a bezrobotnych pozostała na tym samym poziomie 25 tysięcy.
Jesteśmy o krok bliżej do budowy Kampusu Głównego Urzędu Miar w Kielcach. Samorząd przekazał działki pod tę inwestycję.
Lotnisko w Goleniowie w pierwszej połowie roku nie pracowało nawet „na pół gwizdka”, jeśli porównać jego aktywność do wyników sprzed 12 miesięcy.
Bez „pendlerów” nie sposób wyobrazić sobie życia społecznego i gospodarczego w Brandenburgii – twierdzi w raporcie Izba Przemysłowo-Handlowa niemieckiego regionu.
Forum współpracy państw skandynawskich formułuje priorytety działań na kolejne lata.
Wzrost przeładunków pod koniec roku poprawia kondycje i wyniki polskich portów. To zasługa m.in. zwiększonego obrotu zbożami, rudą i w paliwami.
Business Insider: Stocznie to był zły interes. Państwowa firma zbrojeniowa z ponad miliardową stratą
Sytuacja podobna jest do ratowania kopalni przez spółki energetyczne. Polska Grupa Zbrojeniowa musiała wpisać w straty wcześniejsze inwestycje w przemysł stoczniowy. Miała stocznie ratować, a teraz sama ma problem.
Europosłowie zatwierdzili dodatkową pomoc dla regionów UE, która ma wesprzeć je w reagowaniu na społeczne i zdrowotne skutki pandemii COVID-19
We wrześniu i październiku na Pomorzu Zachodnim odnotowano mniejszy niż w innych regionach spadek liczby noclegów udzielonych turystom.
Przepychanki wokół niemieckich stoczni nieopodal Szczecina ciąg dalszy. Władze landu udzielają wsparcia w obronie miejsc pracy bez żadnej gwarancji, że przedsiębiorstwa wkrótce ostatecznie nie upadną.
Musimy się przyzwyczaić do cierpkich relacji z Niemcami. Warszawę i Berlin dzielą sprzeczne interesy, polityczna tradycja i cele. Kryzysów podobnych do tego związanego z wetem w sprawie budżetu będzie więcej.
W województwie zachodniopomorskim płatności bonem turystycznym przekroczyły 42 mln złotych.
Region Morza Bałtyckiego będzie bardziej zintegrowany w dziedzinie przepływów i obrotu energia elektryczna, a jego państwa w większym stopniu niezależne od Rosji. Podpisana została umowa na dofinansowanie infrastruktury elektroenergetycznej w Polsce i państwach bałtyckich.
Znów jesteśmy krok bliżej wdrożenia rozwiązań, które pozwolą na uruchomienie produkcji i przesyłu energii z morskich farm wiatrowych. To duża szansa dla polskiej energetyki, ale także impuls rozwojowy dla Pomorza Zachodniego.
Polski Bon Turystyczny to nowa forma wsparcia dla rodzin w sytuacji osłabienia gospodarki przez pandemię COVID-19. Z tej formy dopłata do wypoczynku będzie można skorzystać także w obiektach turystycznych na Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim.
W lipcu 2020 r. najwięcej osób skorzystało z noclegów w województwie zachodniopomorskim (426,0 tys.), a następnie w województwach pomorskim (404,5 tys.) i małopolskim (307,8 tys.). W prawie całym kraju nastąpił spadek liczby turystów oraz spadek liczby udzielonych noclegów. Dane na ten temat opublikował Główny Urząd Statystyczny.
Na ośmiu głównych rynkach regionalnych do użytkowania oddano biurowce o łącznej powierzchni ponad 305,1 tys. m2 w okresie I-III kw. 2020 r., z czego najwięcej w Krakowie (ok. 107,3 tys. m2), Trójmieście (60,3 tys. m2) oraz Wrocławiu (57,2 tys. m2).
Państwa członkowskie porozumiały się w Luksemburgu w sprawie limitów połowów ryb na Morzu Bałtyckim na 2021 r. Polska nie poparła porozumienia, wskazując na potrzebę ochrony stad na tym akwenie, apelowała też o gwarancje finansowe dla polskich rybaków.
Udrożnienie infrastruktury prowadzącej do portów ma kluczowe znaczenie dla usprawnienia transportu intermodalnego w Polsce. Tylko wtedy rodzime spółki zwiększą swoje udziały w łańcuchach logistycznych dotyczących towarów przypływających do polskich portów morskich. Takie wnioski formułowali debaty Pomorskiego Kongresu Transportu Intermodalnego.
Szwedzi uważają, że następuje drastyczna zmiana poziomu bezpieczeństwa w ich otoczeniu systemowym – w rejonie Morza Bałtyckiego. Reakcją na to ma być zwiększenie budżetu wojskowego nawet o 40 proc. do 2025 roku.
O przywróceniu Odrze znaczenia gospodarczego w Polsce ostatnio nieco ciszej. Tymczasem inwestycyjną i przy okazji geopolityczną inicjatywę podejmują w oparciu o rzekę Czesi. Ciekawe, w jakim stopniu wpłynie to w Polsce na powrót do ambitnych planów.
Liczące 2050 kilometrów niemieckie wybrzeże Bałtyku jest zarządzane przez jedną instytucję. Ujednolicony nadzór nad nim objął w ostatnich dniach Bałtycki Urząd Dróg Wodnych i Żeglugi (WSA).
Ukazała się cenna analiza dziejów Kościoła na Pomorzu Zachodnim w okresie od zakończenia II wojny światowej do czasów przełomu demokratycznego.
Mieszkańcy niektórych polskich województw są obłożeni ograniczeniami we wjeździe do Niemiec. Na razie nie dotyczy to Pomorza Zachodniego.
Miasta mierząc się ze skutkami pandemii miasta raczej pozostają przy kształcie i treści dotychczas obowiązujących dokumentów.
Przygotowywana jest aktualizacja Krajowej Polityki Miejskiej. Pracuje nad nią Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Wykorzysta m.in. rozwiązania testowane obecnie w województwie zachodniopomorskim
Samorząd Pomorza Zachodniego i Miasto Świnoujście chciałyby wspólnie utworzyć Świnoujski Morski Park Przemysłowy na bazie majątku wydzielonego z Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia.
Dwadzieścia pięć lat temu rozpoczęto proces barceloński w celu zbudowania strefy wspólnego dobrobytu wokół obszaru eurośródziemnomorskiego. Poczynione postępy i wyzwania, które pozostały do pokonania to dobry punkt odniesienia dla myślenia o rozwoju projektu bałtyckiego.
Skupywanie zasobów mieszkaniowych i przeznaczanie ich na wynajem krótkoterminowy, disneylandyzacja centrum miasta i poszerzanie sfery pracy prekarnej w ogólnej strukturze zatrudnienia. Te trzy narastające od lat problemy sprawiły, że kryzys wywołany pandemią wyjątkowo silnie uderzył w Kraków.
Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego zajmowała się przyszłością Zespołu Elektrowni Dolna Odra i jej pracowników. W Gryfinie ta sprawa budzi duże emocje. To kwestia nawet tysiąca miejsc pracy, ale przede wszystkim ekonomicznej stabilności miasta i jego otoczenia w przyszłości.
Czy przygotowywane systemowe wsparcie dla obszarów popegeerowskich ma szansę zmienić sytuację zachodniopomorskiej wsi? Strukturalne problemy związane z tym dziedzictwem dotyczą nawet 1/5 wiosek w regionie.
Sektor rejsów wycieczkowych jest mocno dotknięty pandemią, a wraz z nim poważne problemy przeżywają europejskie firmy zajmujące się budową dla niego luksusowych jednostek. Nie omijają one Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Kryzys przeżywa stoczni Rheinhold & Mahla posiadająca swe oddziały m.in. w Rostocku i Wismarze.
Pierwsza polska elektrownia jądrowa chyba raczej na Pomorzu Zachodnim nie powstanie, choć lokalizacje z regionu ostatecznie z gry nie wypadły.
Opole, Świnoujście, Polkowice i Krynica Morska – to zwycięzcy rankingu inwestycyjnego Pisma „Wspólnota” w kategoriach miast wojewódzkich, na prawach powiatu, powiatowych i miasteczek.
Boimy się o przyszłoroczne dochody z tytułu podatku PIT i CIT, które stanowią pokaźne kwoty w dochodach budżetu – mówi Piotr Jedliński, prezydent Koszalina.
Przewoźnik dominujący na regionalnych rynkach z umiarkowanym optymizmem patrzy w przyszłość, choć pandemia mocno uderza w kondycję kolei.
Handlowych pustostanów przybywa. Dane z końcówki wakacji wcale nie muszą się utrzymać do końca roku. Wiele zależy od wyniku negocjacji między właścicielami nieruchomości a najemcami – dla jednych i drugich epidemia koronawirusa jest papierkiem lakmusowym w rozmowach o warunkach umowy.
Pozycja Polski nad Bałtykiem warta jest aktywnych zabiegów. Trzeba szukać różnych ścieżek jej kształtowania, zwłaszcza poprzez istniejące instrumenty i struktury współpracy. Jedna z nich jest Konferencja Parlamentarna Morza Bałtyckiego.
Meklemburgia-Pomorze Przednie okazuje się popularnym miejscem do życia dla ludzi spoza granic landu. Nie ma jednak żadnej pewności, czy doprowadzi to do wzrostu populacji.
Polskie i estońskie baterie rakiet nadbrzeżnych mogą w razie konfliktu praktycznie unieruchomić rosyjską Flotę Bałtycką w portach. Pozbawiony dostaw drogą morską Obwód Kaliningradzki znajdzie się w ten sposób w swoistym „kotle”, którego otworzenie będzie wymagało od Rosji przebicia się wojskami lądowymi przez kraje nadbałtyckie i przesmyk suwalski. Bo droga morska może być dla Rosjan definitywnie zamknięta. Może, ale nie musi.
Cena nowego mieszkania w Szczecinie przekraczająca 7 tysięcy złotych za metr to już codzienność. Jest niż też spadek cen najmu w Polsce w następstwie procesów związanych z pandemią.
Kto pierwszy otwarcie przyzna, że Szczecin jako miasto rzeczywiście transgraniczne jest potrzebne dla zdynamizowania rozwoju po obu stronach granicy?
Produkcja energii elektrycznej w państwach bałtyckich zaczyna być niewystarczająca. Deficyt dostaw energii i produkcji bilansującej staje się coraz bardziej widoczny wobec planowanego odłączenia bałtyckiej sieci energetycznej od źródeł rosyjskich w 2025 roku. To czynnik warunkujący także polska politykę w regionie Morza Bałtyckiego.
Zbyt wielu młodych ludzi nie kontynuuje wystarczająco długo nauki. Uciekamy stopniowo przed wysoką europejską średnią w tej dziedzinie, ale wciąż należymy do krajowych outsiderów.
Najważniejsze dla Pomorza Zachodniego działy administracji rządowej zmieniły przyporządkowanie. Decyzje będą wobec tego zapadały w nowych resortach, ale także w kontekście zmienionych układów personalnych, a także partyjnych.
W ciągu ostatnich sześciu miesięcy miejsce zatrudnienia zmieniło 20 % Polaków. to o 2 pkt. proc. więcej w porównaniu do wyników poprzedniego Monitora Rynku Pracy.
Poglądy na temat posiadania przez państwo udziałów w największych przedsiębiorstwach są podzielone. Nie brak głosów mówiących, że obecność państwa w biznesie powinna być mocno ograniczona. Że w tego typu podmiotach jak spółki kapitałowe powinno być go najmniej, a najlepiej w ogóle. Ale nie brak też takich, które wskazują na bardzo ważne zadania, jakie państwowe spółki mają do spełnienia dla rozwoju Polski.
Pomorze Zachodnie cechuje duża równowaga w szkolnictwie publicznym i niepublicznym na poziomie akademickim. To jednak niższa niż gdzie indziej liczba szkół prywatnych stanowi o pozycji regionu na uczelnianej mapie kraju.
Przed epidemią koronawirusa w wielu państwach Unii Europejskiej liczba pasażerów kolei systematycznie się zwiększała. Jednym z segmentów przewozów, w których obserwowano istotny wzrost, był ruch aglomeracyjny i regionalny. Jakie warunki powinna spełniać atrakcyjna dla pasażerów oferta przewozowa? Urząd Transportu Kolejowego przedstawia główne wnioski płynące z analizy trendów widocznych na rynku krajowym.
Średnio o 2 % podrożały mieszkania w II kw. 2020 r. – wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego. W porównaniu z analogicznym okresem 2019 r. ceny lokali mieszkalnych wzrosły o 10,9 % (na rynku pierwotnym – o 5,3 % i na rynku wtórnym – o 15,4 %.). Na Pomorzu Zachodnim – o równe 10 %.
Ministerstwo klimatu i środowiska oprócz kwestii związanych z klimatem i polityką energetyczną zajmować się będzie też ochroną przyrody i gospodarką wodną.
Najpóźniej w listopadzie do Sejmu trafi projekt ustawy w sprawie podziału Mazowsza na dwa województwa: mazowieckie i warszawskie – poinformował we wtorek szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski.
Decyzja zapadła w poniedziałkowy wieczór. Stocznie w Meklemburgi – Pomorzu Przednim otrzymują od rządu federalnego zaliczkę wsparcia w wysokości 193 mln euro.
Polska gospodarka stoi przed koniecznością znalezienia swojego miejsca w szybko zmieniającym się świecie, gotowości do wykonania technologicznej, organizacyjnej i kapitałowej zmiany. Szansę ku temu stwarza współpraca klastrowa, jeśli nie ogranicza się do działań symulowanych i poprawy samopoczucia członków inicjatywy klastrowej.
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie zajął pierwsze miejsce w zestawieniu podmiotów krajowych i zagranicznych, którym udzielono największą liczbę patentów na wynalazki w 2019 roku. Na drugim miejscu uplasowała się Politechnika Lubelska (118 decyzji), natomiast Politechnika Łódzka (101 decyzji) zajęła miejsce trzecie na 17 polskich szkół wyższych ujętych w dorocznym raporcie Urzędu Patentowego RP.
Znaczenie żeglugi śródlądowej dla polskiej gospodarki systematycznie maleje. Potwierdzają to opublikowane przez GUS dane dotyczące jej dane za lata 2018 – 2019
Szwecja przyciągnęła uwagę opinii międzynarodowej, ponieważ nie nałożyła rygorystycznej blokady po wybuchu epidemii COVID-19. W niniejszym artykule przeanalizowano skutki tej strategii dla rynku pracy, porównując bezrobocie i okresy urlopów w Szwecji z trzema jej skandynawskimi sąsiadami. Zebrane dane sugerują, że rynki pracy wszystkich krajów zostały poważnie dotknięte pandemią, ale Szwecja osiągnęła nieco lepsze wyniki niż jej sąsiedzi.
Czy życie miasta nadąży wreszcie za rozbudową jego infrastruktury?
Na konferencji Our Baltic Conference, zorganizowanej pod auspicjami Komisji Europejskiej, ministrowie rybołówstwa, rolnictwa i środowiska bałtyckich państw członkowskich po raz pierwszy wspólnie zobowiązali się do wzmożenia wysiłków na rzecz ograniczenia presji na środowisko Morza Bałtyckiego i chronienia tego akwenu.
Najwyższa Izba Kontroli oceniła przygotowanie administracji publicznej do wdrożenia procedur RODO. Zasadniczo systemy przetwarzania i zabezpieczania danych osobowych oraz procedury dotyczące ich ochrony opracowano i wprowadzono w życie zgodnie z wymaganiami.
Zatwierdzono finansowania inwestycji o kapitalnym znaczeniu. Bałtycki rynek energetyczny będzie bardziej zrównoważony dzięki środkom unijnym, a republiki bałtyckie zmniejszą zależność od rosyjskiego sąsiada.
Od początku roku pomału, ale stale rośnie bezrobocie. Na Pomorzu Zachodnim apogeum osiągnęło w maju, na koniec sierpnia było nieznacznie niższe.
Od początku lat 90. zaszły daleko idące zmiany dotyczące funkcji gospodarczej polskiej wsi. Zmiany te polegały (i wciąż polegają) przede wszystkim na tym, że coraz mniejsza część osób mieszkających na wsi zatrudniona jest w rolnictwie, a także na tym, że coraz mniejsza część dochodu tych osób pochodzi z pracy w gospodarstwie rolnym.
Największe plany na przyszłość seniorzy powinni mieć w północnej Hiszpanii i zachodniej Francji. Tak przynajmniej mówi statystyka.
Około 150 kilometrów od Szczecina wchodzi do użytku jeden z największych hubów lotniczych w Europie. Po jego otwarciu z Berlina będzie można polecieć bezpośrednio m.in. do Singapuru, Pekinu, Toronto, Filadelfii czy Nowego Jorku.
Fachowcy i politycy zwracają uwagę na kłopoty placówek edukacyjnych w landzie z prowadzeniem zajęć lekcyjnych w trybie on line. Na plan pierwszy wysuwa się kwestia niedoborów technicznych.
Doszło ostatecznie do sytuacji, o której przed kilkom tygodniami pisaliśmy jako bardzo możliwym scenariuszu. W wyniku dokonanej restrukturyzacji rządu z jego struktury zniknie resort gospodarki morskiej. Jego historia zamyka się latami 2005 – 2007 oraz 2015 – 2020. Kompetencje likwidowanego ministerstwa mają zostać rozdzielone między ministerstwa: rolnictwa, środowiska i infrastruktury.
Nordycki pacyfizm to jedno, intensywna modernizacja sił zbrojnych państw regionu Morza Bałtyckiego jest faktem. Odpowiada to ogólnemu trendowi w tej części Europy i na całym świecie.
Zagrożone upadkiem stocznie w Wismarze, Rostocku i Stralsundzie mogą spodziewać się federalnej pomocy pomostowej. Po tygodniach negocjacji pojawiła się szansa na ostateczne decyzje w tej sprawie.
Mariusz Miedziński ze słupskiej Akademii Pomorskiej przekonuje, że Kołobrzeg przegonił zarówno Słupsk, jak i Koszalin pod względem znaczenia społeczno-gospodarczego i ze na to miasto należy stawiać w rozwoju Pomorza Środkowego.
Główny Urząd Statystyczny podał przeciętną stopę bezrobocia w kraju oraz na obszarze powiatów według stanu na dzień 30 czerwca 2020. W województwie zachodniopomorskim wyniosła ona 8 %.
Darłowo tak jak Zator na południu kraju chce przyciagnąć tysiace gości ofertą szalonej rodzinnej zabawy.
Dziś najsłabszą stroną państwa i gospodarki przygotowujących się do budowy i eksploatacji morskich farm wiatrowych jest brak floty, która może obsłużyć ten proces, jak też brak rozwiązań pozwalających możliwie szybko wprowadzić niezbędne jednostki do użytku.
Na granicę z Niemcami przypadła między kwietniem a czerwcem połowa ruchu granicznego w Polsce. Przekraczający ją cudzoziemcy ponieśli 60 % wydatków w ogóle pieniędzy wydawanych przez przybywających do naszego kraju.
Już ponad 5 miliardów złotych sięgnęła rządowa pomoc dla zachodniopomorskich przedsiębiorców i pracowników przeznaczona na ochronę gospodarki i miejsc pracy przed kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa.
Sytuacja w Arktyce oraz rozwój regionalnej współpracy w zakresie obronności, były głównymi tematami spotkania ministrów obrony Finlandii, Norwegii i Szwecji. Obawy odnośnie pogłębienia kooperacji wyrażają m.in. politycy lewicy w Finlandii. Kraj ten nie należy do NATO.
Według planów Energii w wkrótce w Koszalinie stacje ładowania pojazdów elektrycznych będą znacznie bardziej dostępne.
Szacunki sprzed lockdownu wskazują, że liczba imigrantów na polskim rynku pracy mogła wynosić średniorocznie ok. 1,5 mln osób. Lockdown i epidemia spowodowały, że ta liczba się zmniejszyła. Szacujemy, że o ok. 10 proc., czyli o ponad 100 tysięcy osób – mówi Paweł Strzelecki z Departamentu Statystyki NBP.
Czy płaca minimalna w każdym regionie znaczy tyle samo? I czy wszędzie powinna być identyczna?
Jakie są szanse na rywalizację innych sklepów „osiedlowych” w konfrontacji z siecią, która rośnie w tempie ponad 500 placówek w pół roku?
O tych stronach historii pierwszych miesięcy polskiego Pomorza wolelibyśmy nie pamiętać. Zapomnienie to jednak droga donikąd.
Bez rozbudowanej infrastruktury, choć z rozwiniętą przedsiębiorczością. Być może Szczecinowi i Pomorzu Zachodniemu bliżej do Kielc i Rzeszowa, niż do Warszawy.
Nad zimnym Bałtykiem rodzą się nie tylko innowacje. Rozwija się też kultura współpracy, która ma przynieść zmianę modeli biznesowych. Pozostajemy po swojej stronie brzegu?
Koalicja jeszcze się nie rozpadła, do wyborów byc moze daleko, ale pierwsi regionalni politycy juz traca stanowiska, a sejmikwoe układy drżą
Land Meklemburgia – Pomorze Przednie ma zaciągnąć 162 mln euro nowego długu aby pomóc gminom w finansowaniu deficytu.
Na Pomorzu Zachodnim co roku ginie w wypadkach drogowych od 120 do 140 osób. W ocenie Najwyższej Izby Kontroli tego rodzaju statystyki to efekt miedzy innymi braku rzetelności w realizacji Program Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych
Dr hab. n. med. Jerzy Sieńko, profesor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, otrzyma tytuł profesora zwyczajnego.
Zespoły złożone z przedsiębiorców, naukowców i samorządowców będą w regionach pracowały nad wdrażaniem rozwiązań dla przemysłu 4.0.
W roku 2021 priorytetem inwestycyjnym Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad będą przedsięwzięcia na wschodzie Polski. Podobno nic nie grozi tez szybkiej modernizacji dalszego odcinka trasy S6 między Szczecinem i Trójmiastem.
W przyszłym tygodniu w Szczecinie podpisana będzie „Deklaracja Bałtycka” służąca wzmocnieniu współpracy w zakresie planowania przestrzennego obszarów morskich, zwłaszcza pod katem budowy farm wiatrowych. Towarzyszy jej seria wspólnych projektów energetycznych inicjowanych przez kraje regionu.
Piotr Nowaczyk przeprowadził analizę rentowności inwestycji żeglarskich, której dokonuje się z punktu widzenia beneficjentów projektu inwestycyjnego. Podjął także próbę ukazania znaczenia turystyki żeglarskiej w szerszym kontekście – gospodarki lokalnej.
Dojrzewa, rozwija się tuż obok nas. Portal ndr.de przygotował statystyczny obraz zmian, jakich doświadczyła obchodząca 30 urodziny Meklemburgia – Pomorze Przednie.
Kongres Obywatelski angażuje naukowców, architektów, urbanistów, specjalistów od lokalnego rozwoju, socjologów i aktywistów społecznych do szukania odpowiedzi na najważniejsze problemy rozwojowe miast Pomorza w kontekście doświadczenia pandemii.
Starostwa powiatowe stracą na rzecz wojewodów zasadniczą część kompetencji w zakresie nadzoru nad nieruchomościami Skarbu Państwa. Jednocześnie przewidywany jest powrót do praktyki sporządzania na szczeblu lokalnym planów wykorzystania tego zasobu.
Blisko nam geograficznie do partnerów po drugiej stronie Bałtyku, którzy są dziś liderami w stosowaniu w administracji rozwiązań technologicznych i podnoszenia standardu usług. Bezwzględnie warto sięgać po te wzorce.
Ponad 34 tys. etatów w fazie inwestycyjnej, podczas rozwoju i budowy farm (lata 2024–2033), kolejnych blisko 30 tys. w fazie operacyjnej przy obsłudze gotowych farm, po 2033 roku – oto przewidywany wpływ rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na rynek pracy.
System lecznictwa psychiatrycznego dzieci i młodzieży nie zaspokaja w pełni potrzeb tej populacji pacjentów oraz nie zapewnia kompleksowej i powszechnie dostępnej psychiatrycznej opieki zdrowotnej. Sytuację zbadała Najwyższa Izba Kontroli.
Wszystkie gminy w Polsce mogą składać wnioski o dofinansowanie projektów geotermalnych w ramach programu Ministerstwa Środowiska i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Czeka na nie aż 300 mln złotych. Dokumenty można składać do 30 września 2020 roku
PKN Orlen rozpoczął projektowanie morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku. Wstępny projekt techniczny oraz budowlany wykona brytyjska firma Offshore Design Engineering.
Na tle innych dużych miast Szczecin zanotował w sierpniu umiarkowany spadek liczby nowych ofert pracy i nieco ponad przeciętny odsetek ofert przypadających na 1000 mieszkańców.
Szczecin zawsze mnie interesował jako miasto oddolnego, silnego antykomunizmu. Niewiele osób ma świadomość, że Szczecin był ostatnim dużym miastem, które znalazło się pod jurysdykcją polskiej administracji, stało się to dopiero w lipcu 1945 roku. Wcześniej Stalin rozważał oddanie Szczecina komunistycznym Niemcom – mówi Piotr Semka w rozmowie poświęconej wystawie „Najdalsza Polska. Szczecin 1945-1948”.
Województwo Zachodniopomorskie zgłasza projekty do Krajowego Planu Odbudowy. Samorząd zaprasza partnerów samorządowych i społeczno-gospodarczych do udziału w konsultowaniu koncepcji. Konsultacje trwają między 10 a 18 września.
Coraz częściej uważamy, że Niemcy myślą o nas źle. Jednocześnie swój stosunek do nich niezmiennie postrzegamy jako pozytywny.
W związku ze wzrostem cen energii i podnoszeniem standardów środowiskowych kondycja ciepłownictwa w Polsce coraz bardziej budzi zainteresowanie. Na Pomorzu Zachodnim wciąż oparte jest ono przede wszystkim na węglu.
Głosują na PiS i Konfederację, nie chcą uczyć religii w szkole, mają coraz mniejszą wiedzę religijną i uważają, że wyolbrzymia się skalę nadużyć seksualnych w Kościele – tak wynika z badań przeprowadzonych przez ks. Krzysztofa Pawlinę.
Te firmy zna każdy, kto pamięta czasy PRL. Dana i Odra były wtedy symbolami mody prosto z Zachodu. Natalia Wąsik chce je przypomnieć. Już w przyszłym roku ma ruszyć jej autorskie muzeum.
Sytuacja światowej branży stoczniowej jest złożona, ale istnieje w niej miejsce na nowe kontrakty, także dla firm z Polski.
Meklemburgia – Pomorze Przednie mocno odczuwa skutki pandemii. Po raz pierwszy od 2006 roku land ma sięgnąć po pożyczkę.
O specyfice miast i miejskim stylu życia mówi się dziś dużo, co wzmacnia i tak już zasłużenie silną pozycję metropolii. Jednak często i niesłusznie zapomniana w dyskursie wydaje się polska wieś – wskazują eksperci.
Oprócz wielu innych czynników przyjazdom Skandynawów do Szczecina sprzyja system podatkowy w ich krajach, który nakłada wysokie daniny na produkcję alkoholu.
Region Morza Bałtyckiego jako sfera niemiecko – rosyjskiej gry o wpływy i dominację. Tak przed 80 laty widziano ten obszar z perspektywy włoskiego czasopisma o profilu geostrategicznym.
Im silniej rozwinięte gospodarczo regiony i wyższy odsetek pracujących w usługach, tym większy ich odsetek w czasie nasilenia pandemii wykonywał prace zdalnie. W regionie warszawskim stołecznym niemal co 5 pracujący w następstwie zaistniałej sytuacji epidemicznej wykonywał pracę zdalnie. Zjawisko to w dużym stopniu było tez obecne w Małopolsce, nieco mniej – na Pomorzu i Dolnym Śląsku. W najmniejszym stopniu miało miejsce w regionach: podlaskim, opolskim, warmińsko-mazurskim i świętokrzyskim, gdzie pracę zdalną z powodu zagrożenia COVID-19 wykonywał co 20 pracujący. Praca zdalna w II kwartale br. była zróżnicowana według rodzaju działalności, przykładowo w sekcji PKD obejmującej przemysł praca zdalna była wykonywana przez ok. 3% pracujących. W usługach skala zjawiska była 4-krotnie większa, przy czym wykorzystanie omawianej formy pracy było warunkowane specyfiką usług. O ile w takich sekcjach jak Informacja i komunikacja tą formą pracy z powodu pojawienia się choroby zakaźnej wywołanej wirusem SARS-CoV-2 zostało objętych niemal 60% pracujących, to w sekcji handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle z tej formy pracy korzystało ok. 6% pracujących w tej sekcji. Udział pracujących, którzy w związku z sytuacją epidemiczną pracowali zdalnie według regionów na koniec II kwartału br. Stan zagrożenia epidemicznego w związku z rozprzestrzenianiem się choroby zakaźnej wywołanej wirusem SARS-CoV-2, zwanej COVID-19 ogłoszono w Polsce w marcu, następnie wprowadzono stan epidemii. Wprowadzone przepisami prawa rozwiązania zapobiegające i przeciwdziałające rozprzestrzenianiu się wirusa odnosiły się także do rynku pracy. Wśród nich było m.in. umożliwienie wykonywania pracy poza miejscem jej stałego wykonywania, czyli pracy zdalnej. Zaprezentowane dane zostały pozyskane podczas badania „Popyt na pracę”1 . Badanie popytu na pracę realizowane jest metodą reprezentacyjną z częstotliwością kwartalną. Obejmuje ono podmioty gospodarki narodowej i ich jednostki lokalne zatrudniające przynajmniej 1 osobę, zgodnie z zakresem podmiotowym badania.
Bałtyk jako jedna z aren prewencyjnej blokady Rosji naruszającej zasady międzynarodowego bezpieczeństwa? Takie koncepcje snuje amerykański politolog Bradford Dismukes.
Ostatnie miesiące na zachodniopomorskim rynku pracy to stosunkowo wysokie wartości wskaźnika wolnych miejsc pracy i mała w skali kraju nowopowstających etatów.
Polska wprowadza w życie krajową politykę energetyczną. To będzie jeden z wehikułów dynamicznego rozwoju województwa zachodniopomorskiego, jeśli będziemy potrafili go potraktować poważniej i bardziej konsekwentnie, niż urzędowe ględzenie i jednorazowy zastrzyk publicznych funduszy.
Kraje bałtyckie doświadczyły w drugim kwartale słabszego skurczu niż reszta strefy euro, ale wydaje się, że szybko się odradzają. Biorąc pod uwagę nieco mniejszy niż oczekiwano spadek w drugim kwartale i bardzo szybkie ożywienie konsumpcji gospodarstw domowych, zrewidowaliśmy w górę prognozę PKB dla wszystkich trzech krajów bałtyckich, zwłaszcza w odniesieniu do Litwy, która doświadczyła jedynie bardzo łagodnej i krótkotrwałej recesji.
Europa bałtycka podsumowuje pierwsze dwa kwartały w gospodarce i przygotowuje się na jesienny potencjalny nawrót epidemii. Analizę stanu gospodarki państw regionu Morza Bałtyckiego przytaczamy za sierpniową edycją Swedbank Economic Outlook
Tegoroczny upadek szwedzkiej gospodarki jest głęboki i rozległy. Jednak najgorsze minęło i rozpoczęło się ostrożne ożywienie, wspierane przez kontynuację ekspansywnej polityki gospodarczej w nadchodzących latach. Oczekuje się, że stopa referencyjna Riksbankku utrzyma się na poziomie zero procent, podczas gdy zakupy aktywów będą kontynuowane. Oczekuje się dodatkowych ważnych pakietów bodźców fiskalnych.
Na czym polega fenomen Sierpnia i jak go pamiętamy, czy możliwa jest wspólnota pamięci. Czy Gdańsk i Pomorze to polityczna wyspa, czy nada raz jeszcze impuls zmiany. Z profesorem Cezarym Obracht-Prondzyńskim rozmawia Piotr Leszczyński.
Marszałek województwa zachodniopomorskiego przyznał nagrody „Pro Arte” dla osób o wyjątkowych zasługa dla kultury Pomorza Zachodniego.
Ministerstwo Klimatu zakończyło konsultacje projektu Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku. W dwóch z jego trzech filarów kluczową rolę odgrywa energetyka odnawialna, w szczególności produkcja energii z wiatru, w której Pomorze Zachodnie jest krajowym liderem.
Sezon na winobranie skłania do przypomnienia, że i na Pomorzu Zachodnim krzepnie tradycja winiarska i rodzima oferta szlachetnego trunku.
Taki mamy klimat. Zasiłki i transfery socjalne nie poprawią sytuacji demograficznej, gdyż istotą problemu nie są kwestie ekonomiczne. Zmieniło się samo społeczeństwo. Zmieniły się priorytety, przede wszystkim, młodych kobiet. A to one zdecydują o przyszłości Europy. Naiwnością jest zakładanie, że obecny trend uda się odwrócić za pomocą pieniędzy. Z kolei coraz częściej podnoszony pomysł, że lekarstwa na kryzys demograficzny należy szukać w masowej migracji jest wielce niebezpieczny dla państwa.
Pandemia zmieniła nie tylko naszą codzienność, ale i wakacyjne plany. W związku z niepewną sytuacją epidemiczną, aż 90% Polaków wyjeżdżających na urlop, spędza go w Polsce. Szczególnie dużą popularnością wśród turystów cieszą się nadbałtyckie miejscowości. Wraz z tym trendem, rośnie zainteresowanie inwestorów nieruchomościami zlokalizowanymi nad morzem
Ojciec Ludwik Wiśniewski, dominikanin w przeszłości związany także ze Szczecinem, został Honorowym Obywatelem Lublina.
Gdańsk jest miastem, miastem, w którym jak w soczewce skupiły się wszystkie sprzeczności, paradoksy i dialektyka historycznego losu.
Przygraniczny land uzyska 80 milionów euro na funkcjonowanie placówek służby zdrowia. Najważniejszy cel to zwiększenie liczby personelu, a ten najłatwiej pozyskać w Polsce – w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim.
Gdańskie tereny postoczniowe powinny odzyskać swoją dawną świetność i ponownie stać się miejscem rozwoju gospodarczego o znaczeniu społecznym i kulturalnym, dlatego Stocznia Cesarska Development i Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” podpisały umowę o współpracy. Jej celem jest zachowanie dziedzictwa kulturowego i historycznego terenów postoczniowych oraz ich promocja.
Pogłębianie Odry na jednym z odcinków może ruszyć już w przyszłym roku. Niemcy z pogranicza jednak nie chcą o tym słyszeć. I robią wiele, by zatrzymać projekt, który władze PiS określają jako „kluczowy”.
Najlepszy polski dizajn w trasie. Czas na pierwszy przystanek wyjątkowego projektu prezentującego topowe obiekty polskiego dizajnu. „Dom Polski. Elementarz dizajnu” to multidyscyplinarna wystawa inspirowana książką Małgorzaty Czyńskiej realizowana w 5 miastach Polski z finałem w Akademii Sztuki w Szczecinie.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) planuje na ten rok ogłoszenie jeszcze 26 postępowań przetargowych na odcinki o łącznej długości 326,2 km, podpisanie 9 umów na realizację nowych dróg o łącznej długości 114 km i wartości ponad 4,8 mld zł oraz podwojenie długości oddanych dróg (do tej pory w tym roku było to ok. 60 km).
Położenie Polski nad Bałtykiem i szerszy kontekst geostrategicznych uwarunkowań obowiązujących w regionie akwenu stwarza dla naszego kraju szerokie, chyba dalece niewykorzystane perspektywy wzmacniania pozycji w relacjach transatlantyckich. To niezwykle istotne dla polskiej racji stanu.
Rozbudowa najważniejszych portów morskich w Polsce oraz inwestycje w infrastrukturze komunikacyjnej i portowej były tematem panelu dyskusyjnego podczas drugiego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Uczestnicy zastanawiali się również, jak utrzymać pozycję polskich portów wśród innych portów bałtyckich i światowych. Poruszono także kwestię wpływu pandemii koronawirusa na zmianę programów inwestycyjnych i finansowania inwestycji portowych.
Nad Energiewende, niemiecką transformacją energetyczną, będącą jednocześnie wehikułem do realizacji celów politycznych RFN w Europie, zebrały się czarne chmury. Czy Berlin obroni swój wielki projekt przed porażką?
Państwo w realny sposób angażuje lokalną administrację i społeczności w tworzenie kultury życia z koronawirusem. Dla wielu samorządów na Pomorzu Zachodnim to trudna, ale potrzebna próba wdrażania nowej podmiotowości i skuteczności działania.
Pomorze Zachodnie w bardzo ograniczonym stopniu korzysta ze środków dostępnych w ramach programu „Mój prąd”.
Główny Urząd Statystyczny zbadał ocenę koniunktury gospodarczej w ocenia przedsiębiorców Pomorza Zachodniego. Ich nastroje się pogarszają, kiepskie są zwłaszcza w branży budowlanej.
Cztery przedsięwzięcia z obszaru Pomorza Zachodniego zostały zgłoszone do Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus. Łącznie Do PKP Polskich Linii Kolejowych trafiło blisko 100 wniosków z całej Polski .
Propozycja Komisji Europejskiej dotyczącą uprawnień do połowów w Morzu Bałtyckim na przyszły rok przewiduje m.in. zmniejszenie o 70 % kwoty połowowej we wschodnim stadzie dorsza.
W ostatnich latach następuje spadek znaczenia kolei w transporcie towarowym w Polsce. Zjawisko marginalizacji transportu kolejowego obserwowane jest wprawdzie w większości krajów europejskich, jednak w Polsce proces ten przebiega szybciej.
Nowe regulacje prawne w zakresie produkcji energii ze źródeł odnawialnych powinny dać silny impuls gospodarce Pomorza Zachodniego.
Celem artykułu jest rozważenie najczęściej wskazywanych przyczyn powstania Solidarności na Wybrzeżu z perspektywy podstawowych założeń kilku wybranych teorii ruchów społecznych. Autorka koncentruje się na „wielkich” koncepcjach teoretycznych – teoriach nowych ruchów społecznych i mobilizacji zasobów, starając się ukazać ich silne strony, ale też przyczyny, dla których żadna z tych perspektyw nie jest w pełni adekwatna.
W Małopolsce i na Śląsku rośnie świadomość zanieczyszczenia powietrza i jego skutków. Prężnie działające alarmy smogowe wywierają presję na lokalne władze, by te wzmocniły działania edukacyjne i sypnęły groszem na wymianę starych pieców. Podkrakowski Zabierzów i położone pod Bielsko-Białą Wilkowice przekonały się, że wymianę kopciuchów można przyspieszyć.
Na polskich drogach wciąż ginie bardzo wiele osób. Zbyt wiele! Niniejszy artykuł analizuje dostępne statystyki wypadków, aby odnaleźć tam główne przyczyny takiego stanu rzeczy. Choć pewne wnioski wydać się mogą oczywiste, inne stanowią spore zaskoczenie.
Agencja Rozwoju Przemysłu poinformowała o poprawiających się wynikach gdańskich spółek stoczniowych.
Dane miesięczne i kwartalne pokazują wzrost cen, w województwie zachodniopomorskim należy on do największych w kraju. To trend, który raczej będzie się utrzymywał, niż zmierzał ku wygaszaniu.
Sektor morskich farm wiatrowych w Polsce przyspiesza. Nagle paląca okazuje się kwestia zapewnienia dla niego odpowiedniej floty. Czy nastąpi jej budowa w kraju i co to oznacza dla Szczecina?
Armatorzy statków rybackich będą mogli m.in. uzyskać rekompensaty za zaprzestanie połowów, jeśli było ono spowodowane epidemią COVID-19 – wynika ze zmiany w rozporządzeniu dot. programu PO RYBY, opublikowanej w Dzienniku Ustaw.
Finlandia leży nieco na peryferiach naszego zainteresowania regionem Morza Bałtyckiego. Tymczasem w sferze strategicznych interesów łączy nas nadspodziewanie wiele.
Wreszcie będziemy mogli przekroczyć polsko – niemiecką granicę. Turystyka naszych sąsiadów przyjmuje ten fakt z jeszcze większa ulgą.
Szwedzka armia przeprowadza na oddalonej o 230 kilometrów od półwyspu helskiego wyspie Gotlandia i na okalających ją wodach Bałtyku ćwiczenia stanowiące jawną demonstrację jej siły i determinacji w obronie strategicznych interesów w regionie.
Do 4 września będą trwać konsultacje publiczne wariantów przebiegu połączenia polskiego odcinka Dunaj-Odra-Łaba.
Perspektywa bałtycka i wizja kraju w regionie Bałtyku obecnego i aktywnego są kluczowe dla formułowania strategicznej autonomii Polski i Unii Europejskiej.
Pomorze Zachodnie plasuje się na dość odległych lokatach w rankingu regionów zagrożonych ubóstwem. Istnieje ryzyko, że pandemia COVID-19 zmieni te sytuację.
Połowa gospodarstw domowych na polskiej wsi nie ma dostępu do internetu szerokopasmowego. 18 proc. populacji Polski nigdy nie korzystało z internetu. Bez wypełnienia tych białych plam na cyfrowej mapie Polski cyfryzacja kraju wyrzuci miliony ludzi poza nawias i doprowadzi do eksplozji nierówności.
W Meklemburgii – Pomorzu Przednim narasta niepokój wokół losów stoczni będących własnością koncernu z Hongkongu.
Mazowieckie przoduje jeśli chodzi o zużycie gazu na osobę w gospodarstwach domowych, przy czym wskaźnik ten jest dwa razy wyższy na wsi niż w mieście – pisze Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) w Tygodniku Gospodarczym.
Na polach namiotowych na Wybrzeżu tłok, ale hotele i wakacyjne apartamenty świecą pustkami. Hotele w Krakowie, zarabiające na gościach z zagranicy, mogą liczyć co najwyżej na krajowców. W Warszawie zabrakło gości biznesowych.
Szczecin należy do miast, w których wynajem mieszkań przynosi dziś największe zyski. W skali kraju o najemcę jest jednak coraz trudniej.
Rozszerzenie definicji mobbingu o różnicowanie wysokości wynagrodzenia ze względu na płeć nie wnosi niczego do prawa pracy. Na podstawie obowiązujących przepisów kobiety mogą dochodzić swoich praw za naruszenie zasady równego traktowania. Rozszerzenie definicji mobbingu należy traktować jako politycznie poprawny pomysł niemający realnego znaczenia prawnego. Większa skuteczność organów nadzorczych i jawność płac pozwolą skutecznie walczyć z niesprawiedliwością.
Stosunkowo najwyższe płace na Pomorzu Zachodnim oferowane są w rolnictwie, leśnictwie, łowiectwie i rybactwie, ale tam też najmniej jest zatrudnionych. Wobec krajowej średniej ogółem miesięczne wynagrodzenie w regionie jest mniejsze o ponad 400 złotych.
Według danych opublikowanych przez władze portu w Kłajpedzie, wszystkie główne bałtyckie porty morskie odnotowały spadek ruchu towarowego w okresie od stycznia do lipca 2020 r..
Koszalin bardzo blisko wejścia do kategorii żółtej. W kategorii czerwonej dwa nowe powiaty: nowotarski i lipski, a Ruda Śląska i powiat ostrzeszowski spadły z niej do kategorii żółtej. Dodatkowe obostrzenia obejmują 19 powiatów – 7 czerwonych i 12 żółtych. Ministerstwo zdrowia aktualizuje mapę zagrożenia koronawirusowego.
Rozpoczęła się procedura przetargowa na budowę pierwszego odcinka drogi ekspresowej S6 – Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej. Trasa ta umożliwi sprawny przejazd od strony autostrady A1 oraz drogi ekspresowej S7 w kierunku zachodnim i północnym woj.pomorskiego.
Szczecin to jedna z lokalizacji, w której może być realizowana ekspansja ZUE. Grupa zamierza zwiększyć działalność na rynku infrastruktury miejskiej. Do nowych zleceń kolejowych spółka podchodzi selektywnie i czeka na kolejne przetargi.
Zwiększa się obszar Polski, bowiem na Zalewie Szczecińskim i na Zalewie Wiślanym powstają nowe wyspy. Ministerstwo szuka dla nich nazw, które zaproponować może każdy z nas.
Jeśli kolejne fale modernizacji w Polsce mają się wiązać z rozwojem technologicznym i kapitałowym sektora usług, to przynajmniej pod kątem struktury zatrudnienia Pomorze Zachodnie jest do takiej zmiany gotowe.
W Polsce utrzymuje się duże zróżnicowanie regionalne pod względem długości życia. W przypadku mężczyzn ta dysproporcja sięga prawie 8 lat. Najdłużej żyje statystyczny mieszkaniec Sopotu (78,1 lat), a najkrócej – powiatu nidzickiego (70,3). To m.in. skutki transformacji.
Na antenie radia TOK FM Wojciech Kowalik postawił pytanie o to, jaki biznes ma szanse powodzenia na Pomorzu Zachodnim, co pomaga, a co przeszkadza w prowadzeniu interesów w regionie.
16 lat po uruchomieniu przetwórni ryb w Waren na Pojezierzu Meklemburskim lokalizacja ma zostać zamknięta. Firma przenosi działalność do Polski, gdzie koszty energii i pracy są niższe. Mieszkańcy Müritz i okolic są tym głęboko rozczarowani.
Doprowadzenie PKS-u i kolei do każdego miejsca w Polsce jest ważne, ale jeszcze ważniejsze jest doprowadzenie tam łącz szerokopasmowych oraz zadbanie o odpowiedni poziom kompetencji cyfrowych. Tak by nauka i praca zdalna były dostępne dla mieszkańców ze środowisk pozametropolitalnych.
Wszystkie zachodniopomorskie gminy i powiaty złożyły wnioski o środki z Funduszu Inwestycji Lokalnych. Łączna kwota rządowego wsparcia dla 131 samorządów wyniesie ponad 302 mln zł. Dotacje pozwolą na realizowanie lokalnych inwestycji bez zaciągania dodatkowych zobowiazań.
Jak i ile płacić politykom? Rozmawiajmy o tym równolegle z porządkowaniem związków administracji i władzy z biznesem. Tak się to przecież robi w bogatych krajach.
Szwecja ma wszelkie dane ku temu, by stać się jednym z liderów gospodarczego renesansu Europy. Jeśli nawet nie należy do gospodarek o największej skali i nie jest militarnym gigantem, to z polskiego punktu widzenia spełnia trzy istotne warunki: cechuje ja dynamizm, rozumie rolę i działania Rosji, a poza tym dzieli z nami basen Morza Bałtyckiego.
Konsumpcję w Polsce nakręca kilka województw, a przeciętna rodzina w Warszawie wydaje miesięcznie średnio ponad 2600 zł więcej niż rodzina na Warmii i Mazurach. Jednak nie widać dużych różnic w wydatkach na żywność. Mieszkańcy Podlasia przeznaczają na jedzenie prawie tyle samo pieniędzy, co warszawiacy.
Dania jest dziś w europejskiej polityce nieco innym krajem, niż jeszcze rok czy tym bardziej pięć lat temu. To dla nas trudny, ale coraz istotniejszy partner, jeśli Polska miałaby stanowczo i z powodzeniem realizować cele związane z rozwojem regionu Morza Bałtyckiego.
Ukazał się nowy numer kwartalnika naukowego „Studia regionalne i lokalne”, a w nim między innymi o zanieczyszczeniu powietrza w Warszawie w odniesieniu do poziomu satysfakcji z życia, niewidzialności polskich migrantów zarobkowych w Niemczech, partycypacji w Polsce.
MV Werften – stoczniowy konkurent polskich zakładów – ogłosił program restrukturyzacji. W Meklemburgii – Pomorzu Przednim trwają spekulacje, czy będzie to oznaczało redukcję zatrudnienia
6 630 zł średnio wydali na tegoroczny urlop mieszkańcy województwa pomorskiego – wynika z raportu opracowanego przez Wakacje.pl. To ponad 2,5 tys. zł więcej, niż urlopowicze z Wielkopolski, którzy przeznaczyli na ten cel 4 026 zł. Podczas tych wakacji widać wyraźnie jeszcze jeden trend: znacznie chętniej wypoczywamy w Polsce.
Bon turystyczny da branży nieco oddechu, choć w pełni sytuacji nie ustabilizuje. Goście krajowi raczej wrócą, teraz trzeba usilnie walczyć o budowę i odbudowę pozycji na takim rynku, który stanowią Niemcy.
Tworzenie Lokalnych Partnerstw ds. Wody może być sposobem na przeciwdziałanie suszy na terenach wiejskich. Nad pilotażowym programem pracuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Eksperci Związku Powiatów Polskich opracowali raport, którego celem jest ocena sytuacji finansowej powiatów i miast na prawach powiatu w związku z Covid-19 na przykładzie wpływów z PIT w pierwszym półroczu 2020 roku i analogicznym okresie w roku 2019. Wnioski nie napawają optymizmem.
Na stację Szczecin Główny punktualnie przyjeżdża 95,13 % pociągów obsługiwanych przez POLREGIO, podczas gdy we Wrocławiu – 91.97 %, a w Poznaniu – 87,67 %.
Przekop Mierzei Wiślanej budzi ogromne nadzieje na rozwój portu w Elblągu, żeglugi w obszarze Zalewu Wiślanego oraz całej polskiej gospodarki. Jednocześnie projekt wywołuje sporo kontrowersji w łonie wewnętrznego sporu politycznego, ale także na forum Unii Europejskiej. Tymczasem Rosja planuje budowę portu głębokowodnego w obwodzie kaliningradzkim – pisze Piotr Woźniak portalu dorzeczy.pl.
Około 10% Polaków zamieszkuje lokale przeludnione i w złym stanie technicznym. Jedocześnie zasoby mieszkaniowe szybko się starzeją, a ich odtwarzanie przebiega bardzo opornie. Najwyższa Izba Kontroli oceniła działania administracji publicznej na rzecz zaspokajania potrzeb mieszkaniowych gospodarstw domowych o niskich dochodach.
Obrona przed koronawirusem przybiera nowy charakter – terytorialnego różnicowania niebezpieczeństwa. Siłą rzeczy odzwierciedla niekonsekwencje podziału administracyjnego i podejścia do współpracy różnych organów administracji. Wzmożone kontrole i ewentualne obostrzenia mogą objąć miejscowości wypoczynkowe.
U deweloperów ceny mieszkań w Szczecinie spadły w drugim kwartale roku o blisko 3 %, na rynku wtórnym wzrosły o prawie 4.
W poprzednim roku bez COVID-19 lekarze zgłosili aż 3,9 mln podejrzeń i zachorowań na grypę, nie licząc tych, co nie poszli do lekarza. Czy wiecie jak odróżnić na oko grypę/przeziębienie od covid-19? Nie? Ja też nie. Cała nadzieja w tym, że POZ nagle będą mogły zlecić test PCR na SARS-CoV-2, mieć dość środków ochrony indywidualnej, miejsce, aby pobierać wymazy i testy na grypę oraz możliwość dezynfekcji (teraz odpowiednio; nie mogą, nie mają, nie mają, nie mają), bo inaczej czeka nas następujący scenariusz.
Miasta – a w szczególności stolice – cechują się zazwyczaj większym udziałem zawodów pozwalających na podjęcie pracy zdalnej. To może częściowo rekompensować negatywne skutki ekonomiczne działań związanych z pandemią koronawirusa.
Katastrofa w Bejrucie przyniosła jedną z największą od zakończenia II wojny światowej skalę zniszczeń w mieście wywołaną przez obecność portu. W czasie działań wojennych maja one zazwyczaj charakter intencjonalny, są następstwem bądź dodatkowym zamierzonym efektem ataków na cele i infrastrukturę o charakterze strategicznym. Przyczyn jest jednak więcej. Nawet dziś nie udaje się wyeliminować wszystkich zagrożeń, które stanowią drugą stronę losu portowych ośrodków – port przynosi dostatek, ale też czasem śmierć i zniszczenia.
Spośród niemal 2,5 tys. gmin w Polsce mieszkańców ubyło w 1,7 tys. – informuje GUS w najnowszym raporcie. Najwięcej ludzi straciły Łódź, Sosnowiec, Bydgoszcz i Częstochowa. Ale czy na pewno?
Radzi sobie kiepsko, choć przynajmniej nie ma kłopotu z nowymi zakażeniami. A ogród zoologiczny w Ueckermunde już tęskni za gośćmi z Polski.
Od 2004 roku systematycznie maleje różnica pomiędzy stopą bezrobocia w Polsce a w województwie zachodniopomorskim, od 8,5 do 1,5 pkt. proc. w 2019 roku. W latach 2004 – 2019 stopa bezrobocia w województwie zachodniopomorskim zmniejszyła się o 20,8 pkt. proc.
Komisja Europejska zaprasza do wyrażenia zainteresowania partnerstwami tematycznymi w zakresie pilotażowych międzyregionalnych projektów innowacyjnych, wspierających reagowanie i odbudowę w następstwie pandemii koronawirusa.
Korzystamy z coraz lepszej infrastruktury, ale pozostajemy zanurzeni głęboko w dawnej mentalności i strukturalnym braku szacunku dla państwa. Nie zmieniając tego na podstawowym, lokalnym i regionalnym poziomie, nie jesteśmy w stanie skutecznie zmierzyć się z takimi wyzwaniami, jak nawracająca fala zachorowań i jej społeczno – ekonomiczne skutki.
Szczecińskie środowisko badaczy miast może się pochwalić prawdziwym rarytasem. Dostępne są już pierwsze tomy serii poświęconej stanowi i przemianom dotykającym współcześnie ośrodki miejskie.
Pomorze Zachodnie stopniowo staje się rowerowym eldorado. Ścieżek przybywa w miastach i pomiędzy miejscowościami, a przede wszystkim zwiększa się długość i podnosi standard przebiegających przez województwo szlaków.
Dychotomiczny podział na miasto i wieś ukształtował się wraz z pojawieniem się miasta jako odmiennej jednostki osadniczej i funkcjonuje do dziś, chociaż dychotomia ta jest w różnych wymiarach coraz częściej kontestowana. Krytykuje się zwłaszcza stereotypowy determinizm w myśleniu o nieuchronnym postępie miast i zacofaniu wsi. O ile nie zmienił się zasadniczy podział funkcji na rolnicze dla wsi i pozarolnicze dla miast, to procesy urbanizacyjne i postęp technologiczny powodują, że niegdyś wyraźne różnice coraz bardziej się zacierają. Stąd często bardziej trafnym, choć niedoskonałym ujęciem zróżnicowanych relacji między odmiennymi systemami gospodarowania i środowiskami społecznymi, wydaje się podział na centrum i peryferie.
Piotr Soyka osierocił gdańską Grupę „Remontowa”. Całemu Wybrzeżu pozostawił samoistną jakość, która stanowi wyzwanie dla polskiej gospodarki, koło której trudno przejść obojętnie.
Rośnie migracja pracowników medycznych w skali globalnej. Stany Zjednoczone i Wielka Brytania to kraje zatrudniające najwięcej zagranicznych lekarzy. Także dla polskiej medycyny korzystne byłoby większe otwarcie na lekarzy imigrantów.
Meklemburgia-Pomorze Przednie to pierwszy niemiecki land, który rozpoczyna nowy rok szkolny. Jego doświadczenia mogą być interesujące także dla nas.
Pielgrzymi ze Szczecina zmierzają na Jasną Górę. Po raz 37., choć tym razem w nietypowej formule związanej z wyjątkową sytuacją panującą w całym kraju. Droga znad samego morza to prawie trzy tygodnie marszu.
W skutek pandemii COVID-19 świat mierzy się z największym od czasu Wielkiego Kryzysu lat 30-tych ubiegłego stulecia kryzysem gospodarczym. Na szczęście nie ziściły się najgorsze scenariusze zwiastujące kolaps światowej gospodarki. Wyraźne są pewne symptomy odbicia – wynika z raportu opublikowanego w portalu gospodarkamorska.pl.
W województwie zachodniopomorskim istnieje 151 niezamieszkanych miejscowości. W całym kraju jest ich ponad 3400.
Pismo „Wspólnota” przeprowadziło kolejną edycję rankingu najbogatszych samorządów. Jak zwykle nadmorskie miasta Pomorza Zachodniego zajmują w nim czołowe lokaty.
Przyszły miks energetyczny będzie zdominowany przez źródła odnawialne (OZE) o zerowych kosztach produkcji – farmy wiatrowe i fotowoltaikę. Obfitość taniej energii elektrycznej pozwoli na zastąpienie nią paliw kopalnych zarówno w ciepłownictwie jak i w transporcie. Efektywne zintegrowanie tych sektorów, w ramach jednego systemu energii, pozwoli na przezwyciężenie problemu, jakim jest zależność produkcji zmiennych OZE od warunków pogodowych.
Firmy w Meklemburgii – Pomorzu Przednim narzekają na powolność procesu udzielania wsparcia w obliczu kryzysu. Wiąże się to z rozszerzonymi formalnościami. przygraniczny land stopniowo wychodzi ze spowolnienia gospodarki
Kancelaria Mazurkiewicz Cieszyński Mazuro i Wspólnicy Adwokaci i Radcowie Prawni została zwycięzcą Rankingu Kancelarii Prawnych Rzeczpospolitej na Pomorzu Zachodnim.
Wybory w ujęciu lokalnym to rzadko prezentowane dane. Co może powiedzieć nam „powyborczy krajobraz” w Szczecinie po II turze wyborów prezydenckich o strukturze społecznej mieszkańców miasta w ujęciu przestrzennym?
Rada Ministrów przyjęła poprawki do projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa. Pakiet zmian kilkunastu ustaw ma stanowić odpowiedź na rosnący popyt na tańsze mieszkania na wynajem. Proponowane rozwiązania oferują rodzinom dopłaty do czynszów, a z drugiej – dopłaty do gminnych czy miejskich spółek mieszkaniowych.
Emigrację zarobkową rozważa obecnie 9,9 % Polaków, a w pasie od Pomorza Zachodniego po Wielkopolskę – ponad 20 %. Na przełomie czerwca i lipca badania na ten temat na zlecenie Work Service przeprowadziła pracowania Kantar Polska.
Samorządy mogą już składać wnioski o wsparcie z puli 6 mld zł z Funduszu Inwestycji Lokalnych. Mają na to czas do 10 sierpnia. Gminy, powiaty i miasta otrzymają dotacje w wysokości od 0,5 mln zł do ponad 93 mln zł.
Zarówno w strefie euro, jak i w całej Unii Europejskiej na początku roku miał miejsce wzrost realnego dochodu w przeliczeniu na mieszkańca, ale konsumpcja spadła. Tak wynika z danych zgromadzonych w części krajów wspólnoty przez Eurostat, unijny urząd statystyczny.
Inwestorzy uznają Trójmiasto za najatrakcyjniejszą lokalizację w kraju. Tak wynika z raportu przygotowanego przez Związek Liderów Usług Biznesowych (ABSL).
Być może w sygnałach o możliwej likwidacji Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej jest niewiele prawdy. Prawda ta jest jednak taka, że Wybrzeże i Polska tego ministerstwa potrzebują.
Warszawiacy otrzymają nową perspektywę spojrzenia na powojenny Szczecin. W najbliższych tygodniach w stolicy zaprezentowana zostanie ekspozycja „Najdalsza Polska. Szczecin 1945-1948”.
Uczestniczymy w kluczowym momencie dla samorządu terytorialnego w Polsce, który wyznaczy, w jakim kierunku samorząd będzie dalej zmierzał. Nasuwają się pytania o charakterze fundamentalnym, ustrojowym: ile samorządności, a ile centralizacji. Nie mniej ważna jest też dyskusja o tym, jak zarządzać coraz bardziej skomplikowanymi procesami rozwojowymi. Stoją przed nami także olbrzymie wyzwania związane z ochroną środowiska naturalnego i klimatu, rosną presja demograficzna, a także oczekiwania mieszkańców wobec usług publicznych. Jak w tym kontekście budować silne samorządy, zdolne do stawienia czoła wyzwaniom współczesności?
Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej jest wymieniane jako jeden z najpoważniejszych kandydatów do likwidacji. Samo to, że mowa o nim w tym kontekście, jest znaczące i ambarasujące. Co to oznacza dla regionu i branży?
Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje publiczne, zwracając się do wszystkich zainteresowanych stron o zgłaszanie uwag na temat projektu zmienionych wytycznych UE w sprawie regionalnej pomocy państwa. Uwagi można zgłaszać do 30 września 2020 r.
Niemieckie gminy pogranicza z Polską odczuwają skutki kryzysu. Tracą dochody, podczas gdy ich rosną wydatki, na przykład na gabinety zdrowia i wydatki socjalne. Na dużą skalę wspiera je rząd federalny.
Brak koncepcji na wielką politykę historyczną jest dla wielu z nas największym zaskoczeniem przy rządach Dobrej Zmiany, zwłaszcza że odbudowa pamięci i tożsamości jest pewnym przesłaniem i testamentem śp. Lecha Kaczyńskiego – pisze publicysta portalu wpolityce.pl.
Tekst stawowi refleksję nad rozwojem infrastruktury terminali kontenerowych w Polsce, będących niezbędnym elementem do rozwoju transportu intermodalnego. Bezpośrednim impulsem do jego napisania była informacja o rozpoczęciu budowy nowego terminala kontenerowego w Szczecinie.
Zarobki w województwie zachodniopomorskim nie mają odzwierciedlenia w sytuacji ekonomicznej jego mieszkańców. Ich zbyt niski poziom w stosunku do kosztów utrzymania to jedno z wyzwań na najbliższy czas dla osób odpowiedzialnych za rozwój regionu.
Grupa Azoty, największy sponsor Pogoni Szczecin, wycofał się z umowy o finansowaniu klubu. Współpraca trwała 8 lat. Powodem miały być słabe wyniki sportowe i ich niewystarczające przełożenie na zyski wizerunkowe. Czy ten ruch powinien dziwić? Może lepiej odłożyć na bok piłkarskie emocje i rozejrzeć się dookoła.
Do 12 miliardów złotych wzrosła wartość Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wg opracowanego algorytmu, z Funduszu Covid-19 popłynie – 5 mld zł dla gmin i 1 mld zł dla powiatów – na dopłaty do dowolnych inwestycji lokalnych, blisko domu. Dodatkowe 6 mld złotych zostanie rozdysponowane przez Prezesa Rady Ministrów na konkretne inwestycje proponowane przez samorządy.
Wirtualne Państwowe Muzeum Meklemburgii-Pomorza Przedniego jest teraz dostępne w internecie również w języku polskim. To zasługa mieszkającego w Neubrandenburgu historyka Patryka Tomali.
Jak jest wymyślana i czego dotyczy w Polsce polityka? Wciąż w małym stopniu na podstawie danych, a nawet elementarnego konsultowania wiedzy i działań polityków z opiniami fachowców i naukowców.
Szczecin otrzyma ponad 100 mln złotych z Programu Infrastruktura i Środowisko na przebudowę układu komunikacyjnego i modernizację dróg prowadzących do portu w Szczecinie.
Bałtyk to polskie okno na Europę, to także przestrzeń, w której Europa spogląda ku Rosji. Dla niej tym oknem jest obwód kaliningradzki – dla wszystkich państw regionu Morza Bałtyckiego bardzo istotny element obecność wielkiego sąsiada ze wschodu. Ośrodek Studiów Wschodnich w materiale filmowym przybliża jego znaczenie i dzisiejszą sytuację.
O smogu mówi się dużo. O smogu mówi wielu. Smog ma wielki wypływ na życie ludzi. Mimo to tylko niewielu wie, czym tak naprawdę jest smog, którego nazwa łączy dwa anglojęzyczne wyrazy: smoke (dym) i fog (młga).
Gryficki szpital jest znany w całej Polsce z doświadczenia w leczeniu najcięższych poparzeń. Placówka może się też pochwalić doskonałymi wynikami swoich neurologów.
Dla każdego świadomego i światłego szczecinianina morskość tego miasta jest oczywista. Co prawda, krąży stary dowcip o zabłąkanym turyście, który na placu Grunwaldzkim pyta o drogę na plażę, ale raczej zaliczyć go należy do zbioru anegdot, powiedzonek i dowcipów trochę złośliwie traktujących stolicę Pomorza Zachodniego niż do poważnej argumentacji podającej ową morskość w wątpliwość.
Po raz 21. Perspektywy opublikowały Ranking Szkół Wyższych. Wśród szczecińskich uczelni zwraca uwagę 2. lokata Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.
Segment remontów i konserwacji statków stanowi wiodącą specjalizację polskiego przemysłu stoczniowego. Wpływ pandemii COVID-19 na ten rynek wymaga więc szczególnej uwagi z polskiej perspektywy. Pomimo trudności doby pandemii, długookresowo perspektywy pozostają pozytywne, mając silne oparcie w czynnikach strukturalnych w branży morskiej – oceniają eksperci w analizie opublikowanej w portalu gospodarkamorska.pl.
W najbliższy czwartek, czyli 23 lipca, Rada Miejska Wrocławia głosować będzie nad projektem podwyższenia cen biletów komunikacji miejskiej. Projekt złożył Prezydent Miasta Jacek Sutryk. Skąd taki pomysł? I co to mówi o podejściu samorządów do transportu publicznego w kontekście wniosków z pandemii?
Od pewnego czasu w przetaczającej się przez Zachód wojnie kultur niektórzy zaczęli dopatrywać się szczególnej roli wielkich miast, europejskich metropolii.
Ceny skupu podstawowych produktów rolnych wzrosły w czerwcu 2020 roku w stosunku do miesiąca poprzedniego (o 2,0%), natomiast w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego spadły (o 3,7%). W największym stopniu było to wynikiem podwyżek cen wszystkich produktów z wyjątkiem pszenicy i mleka.
Druga tura emocjonujących wyborów prezydenckich za nami, w mediach tradycyjnych i społecznościowych trwa powyborcza dyskusja, studzą się i na nowo rozpalają emocje. Wybory wygrał obecny prezydent Andrzej Duda z wynikiem 51.03% głosów osób uprawnionych do głosowania. Jak w drugiej turze wyborów głosowali mieszkańcy poszczególnych gmin naszego regionu?
Samorządy zgłaszają postępującą zapaść finansową. Związek Miast Polskich zebrał dane od 60 ośrodków. Na ich podstawie diagnozuje znaczne ubytki we wpływach z PIT, z najmu i dzierżawy, użytkowania wieczystego i komunikacji miejskiej, a także mniejsze, ale – jak podkreśla – dotkliwe z podatków lokalnych.
Ikea buduje w Szczecinie długo wyczekiwany przez mieszkańców i sympatyków tej marki hipermarket. Prawdopodobnie będzie to ostatni obiekt tworzony w tym formacie w Polsce.
Inicjatywa Baltic Fund (Funduszu Bałtyckiego) to propozycja strategicznego ruchu geopolitycznego w Europie Północnej, polegająca na utworzeniu nowej międzynarodowej instytucji. Dzięki Baltic Fund możliwe będzie pogłębienie współpracy regionalnej pomiędzy Estonią, Łotwą, Litwą i Polską, a także z kolejnymi państwami w sąsiedztwie Morza Bałtyckiego.
W bardzo trudnej sytuacji załamania światowej gospodarki, w związku z pandemią koronawirusa, Polska Żegluga Morska utrzymała poziom przewozów z ubiegłego roku.
Litwa w osobie szefa litewskiego resortu energetyki Żygimantasa Vaicziunasa zaprosiła Polskę do aktywnego uczestnictwa w bałtyckim rynku energii elektrycznej i gazu – donosi PAP.
Wakacje w pełni. Polacy tłumnie wypoczywają nad mazurskimi jeziorami, coraz liczniej przybywają w góry. Mniejszy ruch turystyczny może być w tych dniach w Zachodniopomorskiem nad Bałtykiem – informuje Dziennik Gazeta Prawna.
Województwo zachodniopomorskie wyróżniało się niską jakością paliw w prowadzonych w ubiegłym roku przez Inspekcję Handlową kontrolach. Przed ryzykiem skorzystania ze złej jakości usługi można się zabezpieczyć dzięki informacji dedykowanej dla konsumentów.
W 2020 roku W Europie miało miejsce prawie pół miliona więcej zgonów niż urodzeń. To tak, jakby w ciągu roku znikła populacja Duisburga lub Lizbony. Eurostat – urząd statystyczny Unii Europejskiej – przyjrzał się jej populacji.
W ostatnich trzech latach Szczecin stopniowo oddala się od Bydgoszczy, Olsztyna czy Rzeszowa i zbliża się do Poznania – przynajmniej na rynku nieruchomości. Na podstawie danych NBP śledzimy zmiany cen na rynku pierwotnym w największych miastach w Polsce.
Pograniczne niemieckie powiaty obawiają się afrykańskiego pomoru świń przez przenoszonego przez dziki z Polski. Rozbudowywane są ogrodzenia przebiegające wzdłuż granicy.
Trójmiasto współpracuje z Krakowem na rzecz ożywienia turystyki i kultury. Samorządy mają świadomość, że wobec zagrożenia sezonu muszą zawierać strategiczne sojusze.
W roku 2019 w województwie zachodniopomorskim upadłość ogłosiło o 1/5 firm więcej, niż rok wcześniej. To jeden z wyższych wzrostów w skali kraju. Początek roku też nie napawał optymizmem.
Według prognoz ONZ, w 2050 r. 70 proc. światowej populacji będzie żyło w miastach. Dziś jest to 55 proc. ogółu mieszkańców globu, wytwarzających 80 proc. światowej produkcji i 70 proc. emisji cieplarnianych. Miasta są więc rosnącą siłą napędową rozwoju gospodarczego i cywilizacyjnego, ale też źródłem zagrożeń dla środowiska – czytamy w Tygodniku Gospodarczym Polskiego Instytutu Gospodarczego.
Urząd Kontroli Elektronicznej zbadał jakość polskiego internetu. Dane wskazują na przeciążenie sieci mobilnej.
Rynek rozwiązań IT dostosowuje się do nowych realiów świata pandemii i kryzysu. Wzrosło zainteresowanie outsourcingiem, na czym korzystają ośrodki regionalne w całej Polsce.
Kryzys w turystyce nie pogrążył ruchu rowerowego na Pomorzu Zachodnim, choć ograniczenie jego intensywności jest widoczne. W największym stopniu w okolicach Świnoujścia, gdzie też w największym stopniu skupia się aktywność rekreacyjnych cyklistów.
Potrzebna jest Narodowa Strategia Gospodarowania Wodami, która obejmie swoim zakresem i zintegruje planowane działania we wszystkich obszarach dotyczących gospodarki wodnej, przy jednoczesnym rozwiązaniu przedstawionych zagadnień wymagających pilnej interwencji – takie wnioski formułują autorzy Alertu Wodnego publikowanego przez Open Eyes Economy Summit.
Minister infrastruktury zaakceptował podział środków Funduszu Dróg Samorządowych na dofinansowanie dróg samorządowych w 2021 roku. Na wsparcie zadań powiatowych i gminnych zaplanowano 3,2 mld zł. W województwie zachodniopomorskim limit na dofinansowanie zadań realizowanych przez samorządy województwa zachodniopomorskiego, wyniesie 105 447 998,91 złotych, a na dofinansowanie zadań wieloletnich wynosi 42 753 912,27 zł.
Co napędza wzrost liczby rejsów bałtyckich i jak kryzys koronawirusowy może wpłynąć na turystykę rejsową w regionie? To ważne pytanie dla polskich portów – zwłaszcza Szczecina – pozostających na marginesie branży.
Lotnisko w Goleniowie doczeka się rządowego wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej. Znalazło się wśród wytypowanych portów, na których należy zapewnić utrzymanie minimalnej gotowości operacyjnej.
Przed branżą stoczniową rysują się nieciekawe perspektywy dla kontraktów do realizacji w drugiej połowie tego roku. Powód jest oczywisty – brakuje zapytań.
Przejęcie Ziem Zachodnich i Północnych oraz masowe zasiedlenie ich przez nową ludność po 1945 r. to jedno z najważniejszych wydarzeń w dwudziestowiecznej historii Polski, porównywalne z sukcesem stworzenia jednego organizmu z trzech zaborów w okresie II Rzeczypospolitej. Ten epokowy proces nadal nie jest jednak dostatecznie zakorzeniony w polskiej świadomości. Jakie były największe wyzwania związane z zasiedleniem nowych ziem? Jakie etosy na nich powstawały? Jak przełożyły się one na współczesną tożsamość „człowieka Zachodu”?
Perspektywy dla rynku pracy w północno – zachodniej Polsce na najbliższe miesiące są kiepskie. W skali całego kraju – najgorsza od ponad 10 lat.
Usilna praca nad sformułowaniem oczekiwań i koordynacją wysiłków wszystkich beneficjentów przyszłej perspektywy finansowej Unii Europejskiej jest nam niezmiernie potrzeba. Wielkie kwoty łatwo się psują, psują też dysponentów, potrafią ciągnąć na dno nawet największe imperia, a co dopiero tych, którzy do potęgi aspirują.
Rośnie intensywność projektów związanych z energetyka wiatrową na Bałtyku, ale konkurencja nie przygląda się temu bezczynnie. W poniedziałek plany rozwoju omawiali ministrowie krajów Europy Zachodniej skupionych w sojuszu NSEC.
W roku szkolnym 2020/2021 w liceach ogólnokształcących dla młodzieży, technikach i branżowych szkołach I stopnia w Szczecinie przygotowanych zostało na rok szkolny 2020/2021 łącznie 3600 miejsc.
Na rynki i do konsumentów stopniowo powraca optymizm. Polskie wyniki w dziedzinie handlu detalicznego na tle Unii Europejskiej są umiarkowanie korzystne.
Czego chcą młodzi Niemcy? To pytanie istotne dla nas – ich bezpośrednich sąsiadów – a także dla wszystkich Europejczyków, gdy Berlin przejmuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.
Łączna moc instalacji fotowoltaicznej wspartej w ramach programu Mój Prąd wyraźnie różnicuje regiony z południa i północy kraju. Pomorza Zachodnie należy do tych, gdzie jest ona najniższa.
Przed wyborami prezydenckimi na Pomorze Zachodnie przyjeżdżają kolejni politycy. Wizyta premiera była okazją do podsumowania dotychczasowych efektów walki z ekonomicznymi skutkami pandemii.
Pustostanów ubywa, ale upowszechnianie pracy zdalnej ma mieć negatywne skutki dla rynku najmu. W Szczecinie współczynnik pustostanów na początku roku wynosił 8,13 %.
Wodór ma napędzić energetykę przyszłości – od transportu, przez magazynowanie energii, sieci gazowe, aż po ciężki przemysł. Komisja Europejska rozpoczęła prace nad wodorową strategią, która wyznaczy kierunki rozwoju, a państwa UE już planują solidne wsparcie finansowe – donosi portal Wysokie Napięcie.
Władze lokalne i regionalne powinny znaleźć się w samym sercu planu odbudowy Unii Europejskiej – zaznaczył marszałek Olgierd Geblewicz podczas debaty poświęconej zarządzaniu kryzysowemu związanemu z panedmią Covid-19 i planowi odbudowy gospodarczej. Dyskusja odbyła się w Europejskim Komitecie Regionów. Przywódcy lokalni i regionalni poparli propozycje Komisji Europejskiej, dzięki którym UE będzie mogła bezpośrednio reagować na przyszłe kryzysy.
Ceny paliw z początkiem wakacji rosną na razie nieznacznie, na Pomorzu Zachodnim nieco podrożała tylko benzyna 98.
Meklemburgia-Pomorze Przednie i Brema walczą o duże zamówienie dla stoczni w swoich landach. Ich szefowie we wspólnym liście zwrócili się do rządu federalnego o budowę nowego statku badawczego „Polarstern II” w Wismarze, Rostocku i Stralsundzie, a także w stoczni Lloyd w Bremerhaven należących do Genting Group z Hongkongu.
Profesor dr hab. Michael North z Instytutu Historycznego Uniwersytetu im. Arzta Moritza Arndta w Greifswaldzie otrzyma w tym roku tytułu Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Szczecińskiego.
Podczas XVII sesji Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego 19 głosami ZA został przyjęty „Raport o stanie województwa 2019”.
Nadmorska gospodarka liczy na to, że wprowadzenie bonu turystycznego przyczyni się do ratowania zagrożonego sezonu. Jeśli już, to będzie to możliwe najwcześniej na początku sierpnia.
Unijny raport analizuje perspektywę uwięzienia regionów Unii Europejskiej w pułapce średniego dochodu. To zagrożenie, o którym w Polsce w ostatnich latach było głośno, ale analizowano je jedynie w odniesieniu do całego kraju.
Generation Identity, skrajnie prawicowe niemieckie ugrupowanie, prowadzące kampanię przeciwko „współistnieniu i przymusowemu mieszaniu ras” w Europie i mające powiązania na całym kontynencie, założyło w Polsce fundację, której celem może być ukrywanie działalności finansowej przed władzami jego własnego kraju – piszą Marta Kasztelan i Denise Hruby z POLITICO.
Sojusz Północnoatlantycki przyjął plan obronny dla państw bałtyckich i Polski.
Meklemburgia-Pomorze Przednie utrzymuje obostrzenia w ruchu turystycznym i przekraczaniu granic. Dotyczy to mieszkańców innych niemieckich landów, ale też obywateli Polski.
Rozrastanie się obszarów zurbanizowanych jest zjawiskiem dotyczącym całego świata. W Polsce ma ono charakter bardzo dynamiczny i rodzi określone, policzalne koszty. W przekonujący i trafiający do wyobraźni sposób piszą o tym renomowani planiści przestrzenni.
Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego rozstrzygnął otwarty konkurs ofert na wspieranie zadań publicznych Województwa Zachodniopomorskiego w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego w 2020 roku. Dzięki rozdzielonym środkom – łącznie to 270 tysięcy złotych – realizowane będą przedsięwzięcia kulturalne i artystyczne na terenie całego województwa, wśród nich wiele z długoletnią, bogatą tradycją.
Trudno na terenie województwa zachodniopomorskiego rozwijać skutecznie infrastrukturę komunalną słabo zaludnionych i ubogich obszarów wiejskich. W roku 2019 w tym zakresie pogłębiło się zapóźnienie regionu wobec innych części Polski.
Gdzie podróżować w czasie pandemii? Najlepiej blisko domu. Czy znasz swoje najbliższe otoczenie? Swoją miejscowość, okoliczne lasy i wsie? Czy wiesz, co działo się tu lata albo wieki temu? Inspiracją do lepszego poznania regionu Pomorza Zachodniego będzie „Kanon krajoznawczy województwa zachodniopomorskiego”. To drugie już wydanie książki, wpisującej się w ogólnopolską serię.
Europejskie organizacje opracowują pierwszy w historii scenariusz energetyczny oparty w 100% na energii odnawialnej, który dąży do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla o co najmniej 65% do 2030 roku.
Najwyższa Izba Kontroli przyjrzała się sytuacji osób z autyzmem lub zespołem Aspergera po zakończeniu edukacji formalnej. Jako osoby dorosłe nie mają zagwarantowanej kontynuacji wsparcia i pełnego dostępu do skutecznej rehabilitacji, umożliwiającej przygotowanie ich do pracy i samodzielnego życia.
Polska wieś nieco szybciej niż miasta wychodzi ze strefy ubóstwa. Poprawia się sytuacja rodzin wielodzietnych.
Formułowane w czasie pandemii plany ponownego uruchomienia i dekarbonizacji gospodarek koncentrują się na źródłach odnawialnych. Dlatego gracze z zielonego przemysłu i operatorzy sieci coraz częściej przyglądają się danym klimatycznym w celu optymalizacji produkcji energii – donosi portal internetowy euronews.com.
Dwa nowe bloki w Zespole Elektrowni Dolna Odra powstaną obok elektrowni w Nowym Czarnowie.
Wyższe ceny paliw na rynku hurtowym zwłaszcza benzyn nie pozwoliły nawet na utrzymanie cen paliw na stacjach na niezmienionym poziomie. Tu notowaliśmy wzrosty średnio od 1 do 5 groszy na litrze.
Social science, socjotechnika i oddziaływanie społeczne, studia pisarskie – nowości na uniwersytecie
Uniwersytet Szczeciński przygotowuje się do uruchomienia od jesieni nowych, ciekawych kierunków nauczania i zaprasza w wielu punktach miasta do zapoznania się ze swoją ofertą.
Po sześciu latach filozoficznej i teologicznej edukacji zasilą diecezję, która odczuwa jeden z największych w kraju deficytów księży.
Chociaż światowa gospodarka stoi w obliczu największej recesji od czasu Wielkiego Kryzysu lat 30-tych zeszłego stulecia, a handel międzynarodowy i morski notują bezprecedensowe dla ery globalizacji spadki, branża morska – zahartowana przez szok nadpodaży po światowym kryzysie finansowym 2008 r. – wykazała się wysokim stopniem odporności. Stawia to ją w dogodnej pozycji wobec wyzwań nadchodzącego wielowymiarowego przejścia technologicznego w transporcie morskim – pisze gospodarkamorska.pl
Lubimy jeździć koleją, a podróż pociągami Przewozów Regionalnych to codzienność dużego odsetka Polaków. W wakacje częściej będzie okazja sprawdzić, czy nasze odczucia odnośnie czystości dworców czy tez poziomu bezpieczeństwa w pociągach pokrywają się z odpowiedziami udzielonymi przez osoby ankietowane przez Urząd Transportu Kolejowego
Nawet 125 tysięcy Polaków mieszkających w kraju jeździ do pracy w Niemczech. To część rzeszy pracowników, których epidemia koronawirusa często postawiła w bardzo trudnej sytuacji.
Modernizacja dworca Szczecin Główny to jedno z kilku przedsięwzięć, które zmieniają standard infrastruktury kolejowej na Pomorzu Zachodnim. W całym regionie realizowane są inwestycje o wartości 7 miliardów złotych.
Na dwóch farmach na Pomorzu Zachodnim Polska Grupa Energetyczna otworzyła 43 turbiny o łącznej mocy blisko 100 MW.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oficjalnie zakończyły modernizację dworca Szczecin Główny. Inwestycja została realizowana dzięki dofinansowaniu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Na jej realizację przeznaczono 73,4 mln złotych, w tym ponad 50 mln ze środków UE.
Armatorzy jachtów komercyjnych, z których prowadzone są połowy rekreacyjne, otrzymają wsparcie finansowe. To następstwo ich majowych protestów wobec załamania rynku po zamknięciu Bałtyku dla połowów.
Uniwersytet Szczeciński gromadzi on line naukowców z całego świata na dyskusji o sytuacji i reakcjach Kościoła w okresie pandemii.
Wiadomo już, że sezon będzie trudny, ale wciąż jest nadzieje na jego uratowanie, zwłaszcza dla turystyki krajowej. Wiele zależy od tego, czy bez zakażeń wrócą z wakacji nad morzem koloniści i jak zareagują turyści z zagranicy.
Ostatnie lata to okres intensywnego rozwoju infrastruktury drogowej w województwie zachodniopomorskim. Szczeciński oddział Głównej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przedstawił informację o lokalizacji, zakresie i zaawansowaniu prowadzonych obecnie prac.
Szczecin i Pomorza Zachodnie mogą się w dziedzinie kultury poszczycić czymś niezwykłym. Zresztą Mobilny Instytut Kultury jest ambasadorem szczecińskiej kreatywności i sprawności menadżerskiej, jaką doceni każde miasto w Polsce.
Jak drogim krajem jest Polska? To istotne pytanie w perspektywie decyzji o wyborze kierunku wakacyjnego wyjazdu. Być może informacje europejskiej agencji statystycznej okażą się tu pomocne.
Rząd zapowiada, że każdy powiat i gmina otrzymają co najmniej pół miliona złotych na inwestycje. To 5 mld zł wsparcia dla inwestycji we wszystkich gminach i 1 mld zł w powiatach.
Rynek energicznie poszukuje odpowiedzi na pytanie o to, czego może się spodziewać po tegorocznej aktywności wakacyjnej Polaków. Raczej zostaną w kraju, ale czy wyjadą na wypoczynek? Jeśli wyjadą, to gdzie? Jak się wydaje, Pomorze Zachodnie nie będzie największym wygranym nowego rozdania.
Od ostatniej batalii o podział Pomorza Zachodniego minęło pięć lat. To właśnie wówczas – w czasie parlamentarnej kampanii wyborczej w 2015 r. – politycy PiS próbowali zbić polityczny kapitał na wydzieleniu z naszego regionu województwa środkowopomorskiego ze stolicami w Koszalinie i Słupsku. Jarosław Kaczyński i Beata Szydło obiecywali publicznie, że taki region powstanie – pisze Andrzej Kraśnicki jr.
Najwyższa Izba Kontroli oceniła funkcjonowanie ośrodków sportu i rekreacji. Zasadniczo jest ona pozytywna, ale w swych zalecaniach NIK zwraca się m.in. o poprawę stanu technicznego obiektów sportowych.
Powiat gryficki wraz z historycznymi grodami – Trzebiatowem i Gryficami od dawna postrzegany jest jako jeden z najciekawszych pod względem kulturowym obszarów Pomorza Zachodniego
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przedstawia plan prac nad przygotowaniem nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2021 – 2027.
Gdy bezrobocie w Polsce wzrosło, pracodawcy do tej pory nastawieni głównie na cudzoziemców mogą otworzyć się na rodzimą siłę roboczą. Jednocześnie trudna sytuacja na rynku pracy może wpłynąć na wzrost zainteresowania pracą sezonową wśród polskich pracowników.
Koncern Genting zainwestował w niemieckie stocznie nad Bałtykiem ponad 1,5 miliarda euro. Teraz parlament Meklemburgii – Pomorza Przedniego chce uratować te przedsiębiorstwa przed bankructwem i jednogłośnie głosował za uwolnieniem 175 milionów euro z rezerw bezpieczeństwa.
W Polsce nadal występuje susza rolnicza, zwłaszcza na obszarze Polski północno-zachodniej. Jest ona jednak mniejsza niż w poprzednich tygodniach.
Przed nami ostateczne rozstrzygnięcia odnośnie zapisów aktualizowanego planu zagospodarowania przestrzennego województwa. To dokument kluczowy m.in. dla lokalizacji inwestycji i programowania rozwoju regionu i jego poszczególnych obszarów.
Ceny owoców lekko spadają. Wpływ na ten proces ma rosnąca podaż, ale to kwestia nie tylko pogody i odległości od producentów.
Blisko milion zł rządowego dofinansowania w ramach naboru wniosków o dofinansowanie z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych otrzymają zachodniopomorskie samorządy na odtworzenie połączeń autobusowych.
Na jednej z najpopularniejszych polskich platform e-commerce liczba aktywnie działających sklepów zwiększyła się od początku roku o niemal 15%, co oznacza ponad 11 tys. nowych sprzedających. To jeden z wniosków wynikających z danych prezentowanych w 3. edycji „Monitoringu Gospodarki Cyfrowej” publikowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny.
Droga S6 największym beneficjentem zmian w Programie Budowy Dróg Krajowych. Prace na niej mają być ukończone do roku 2025.
Liczba podmiotów gospodarczych wykreślanych z rejestru REGON w województwie zachodniopomorskim po kilkumiesięcznych spadkach ulega stabilizacji.
W Europie Wschodniej istotnie większa niż w innych krajach Unii Europejskiej cześć wydatków rządu i samorządu kierowana jest na potrzeby kultury. Dotyczy to także Polski. Również na Pomorzu Zachodnim pomimo kryzysu jest dla tych nakładów dobry czas.
Wiele spółek będących własnością Skarbu Państwa aktywnie włączyło się w walkę z epidemią koronawirusa. Dzięki ich aktywności udało się sprowadzić do Polski sprzęt medyczny i wyprodukować tysiące hektolitrów płynu do dezynfekcji. Nie można jednak zapominać, że wciąż wiele spółek będących pod nadzorem Ministerstwa Aktywów Państwowych jest zarządzanych nieefektywnie i nie przynoszą one odpowiednich zysków. Czy obecny kryzys jest szansą, aby zmienić obraz naszych gospodarczych czempionów – pyta Klub Jagielloński.
Fundacja Polska Bezpieczna organizuje transmitowaną on line konferencję poświęconą zagadnieniu transportu w dobie pandemii. Odbędzie się ona już w najbliższą środę w szczecińskim hotelu Radisson Blu.
15 czerwca to Światowy Dzień Wiatru. Z tego źródła pochodzi 65 proc. mocy zainstalowanej we wszystkich rodzajach instalacji OZE pracujących w Polsce.
Rząd landowy Meklemburgii – Pomorza Przedniego wzmaga wysiłki na rzecz wsparcia stoczni Genting Group. W przyszłym tygodniu ma przyjąć plan ratunkowy dla tych przedsiębiorstw. Następnie powinien on zostać zatwierdzony przez komisję finansów parlamentu landowego. Przedstawiciele władz wyrażają optymizm, że negocjacje z bankami, rządem federalnym i odbiorcami wsparcia będą udane.
Jakie są perspektywy szczecińskiego rynku nieruchomości biurowych wobec nowych realiów rynkowych i perspektywy nasilenia kryzysu?
Fitch Ratings potwierdził międzynarodowe długoterminowe ratingi Szczecina dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej na poziomie „A-”. Ich perspektywa jest stabilna.
O koronawirusie mówią teraz wszyscy. W ogólnym zamęcie i towarzyszącym mu, jak to zwykle bywa, pomieszaniu pojęć, nam, zwolnionym z licznych obowiązków akademikom, wypada postawić zasadnicze pytanie: z czym właściwe mamy do czynienia?
Usunięte zostały największe utrudnienia na wylotowych odcinkach dróg szybkiego ruchu w pobliżu Szczecina – ruch jedną jezdnią na przebudowywanych odcinkach autostrady A6 od węzła Szczecin Dąbie do węzła Rzęśnica i drogi ekspresowej S3 od węzła Rzęśnica do Miękowa.
Komisja Europejska zaprasza sołtyski i sołtysów wsi zachodniopomorskich do udziału w wyjeździe studyjnym do Brukseli na przełomie września i października.
Produkcja przemysłowa spadła w UE spadła w kwietniu o 17,1% w strefie euro i 17,3% w relacji do poziomu z marca. W porównaniu z kwietniem 2019 oku Obniżka wyniosła odpowiednio 28,0% i 27,2%.
O tarczy antykryzysowej dla JST, niedoszacowanej subwencji oświatowej, zaplanowanych na wrzesień podwyżkach dla nauczycieli oraz o samorządowych propozycjach zmian prawnych, które pozwoliłyby poprawić sytuację finansową miast i gmin mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Lublina, Członek Zarządu Unii Metropolii Polskich.
Pogoda w najbliższych tygodniach wpłynie na wysokość zbiorów jagód, a później grzybów. To hobby, ale także – nawet w skali Europy – znaczące zjawisko ekonomiczne, które dotyczy połowy polskich gospodarstw domowych. Na obszarach leśnych to dla wielu wręcz istotne źródło utrzymania.
Kolejna sieć komórkowa wprowadza usługę 5G. Mogą z niej korzystać klienci T-Mobile, ale na razie nie na terenie województwa zachodniopomorskiego.
Gminy regionu są stosunkowo samodzielne pod względem ekonomicznym. Tak mówi statystyka, jej obraz zaciemnia doskonała kondycja obszarów nadmorskich i podmiejskich. W głębi ladu nie jest już tak różowo.
Jeśli chcemy sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na ryby i owoce morza także w przyszłości, musimy przyspieszyć wdrażanie zrównoważonego zarządzania rybołówstwem na całym świecie – to konkluzja raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).
Polski Instytut Ekonomiczny uważa, że restrykcje dotykające dziś turystykę i ewentualne ograniczenie przychodów może wpłynąć niekorzystnie na sytuację ekonomiczną obu nadmorskich regionów.
Dr hab. Maciej Nowak, prof. ZUT, radca prawny oraz członek Prezydium Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN, został powołany przez minister Jadwigę Emilewicz do Zespołu doradczego ds. reformy systemu planowania przestrzennego.
21 lokalizacji w województwie zachodniopomorskim będzie mogło szczycić się w tym sezonie Błękitną Flagą. To międzynarodowe wyróżnienie przyznawane kąpieliskom oraz marinom spełniającym najwyższe kryteria w zakresie jakości wody, zarządzania środowiskowego, bezpieczeństwa oraz prowadzonych działań edukacyjnych i informacyjnych.
Berlin rzuca niemieckiemu sektorowi morskiemu koło ratunkowe o wartości 1,12 mld dolarów. Rząd federalny Niemiec przyznał przemysłowi żeglugowemu i okrętowemu pakiet stymulacyjny o wartości 1 mld euro (1,12 mld dolarów) w ramach działań mających na celu ożywienie dotkniętej pandemią gospodarki kraju.
Raport Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) mówi o tym, że jakość kąpielisk w Polsce jest daleka od oczekiwań, Tylko w niewielkim stopniu odpowiada za to duży przyrost takich miejsc wypoczynku, w tym na Pomorzu.
Rynek pracy i demografia województwa zachodniopomorskiego nie wyglądały zbyt korzystnie w pierwszym kwartale roku. GUS opublikował dane opisujące sytuację poszczególnych województw.
Zachodniopomorskie kurorty należą obecnie do najdroższych miejscówek w kraju. W Międzyzdrojach, Świnoujściu i Kołobrzegu za jeden nocleg para musiałaby zapłacić średnio ponad 400 złotych.
Problemy gospodarcze związane z przebiegiem i następstwami COVID – 19 będą miały swój regionalny kontekst i zróżnicowanie. Według ekspertów przywoływanych przez portal money.pl w największym stopniu ulegną regiony z południa kraju, w szczególności Śląsk, gdzie epidemia utrzymuje się najdłużej.
Pomorze Zachodnie to obszar o mniejszej niż w innych regionach liczbie osób zaangażowanych w praktyki religijne. Ale niedziela z jej liturgią i ewangelią o Bogu nie-potępiającym jest także dla nas.
Jeszcze niedawno ceny paliw w województwie zachodniopomorskim były najwyższe w kraju. To uległo zmianie, choć wciąż region utrzymuje się w czołówce tej klasyfikacji. Czekaja nas kolejne podwyżki.
Meklemburgii-Pomorzu Przednim mocno inwestuje w rozwój obszarów zasiewów kwiatów. To jedna z najbardziej popularnych form ochrony środowiska w tym landzie. Wspiera on obszary kwitnienia kwotą 680 euro na hektar rocznie.
Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej planuje konsultacje z przedstawicielami polskich stoczni, by zdiagnozować problemy i zaplanować walkę z kryzysem. Powstał raport oceniający sytuację branży stoczniowej w Europie i diagnozujący występujące w niej problemy. Prognozy Clarkson Research mówią, że nawet do 2025 r. może nie być popytu na statki. W przypadku wycieczkowców kryzys może potrwać nawet dłużej – pisze Puls Biznesu.
Kołobrzeg znajdzie się w zasięgu sieci 5G. Play, po uruchomieniu pierwszej sieci 5G na terenie Trójmiasta, rozpoczyna udostępnianie 5G w kolejnych 53 miastach i miejscowościach z wykorzystaniem ponad 500 stacji bazowych, podała spółka. Sieć 5G w Play wykorzystuje pasmo 2100 MHz.
Pomoc finansowa dla gmin i powiatów na poprawę i modernizację infrastruktury sportowej oraz granty sołeckie to potężny zastrzyk środków dla lokalnych społeczności. Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski rozdysponował na te cele ponad 3 miliony złotych w ramach zamkniętych właśnie konkursów.
Powstał harmonogram budowy linii kolejowych, które wraz z nowym lotniskiem ma realizować spółka Centralny Port Komunikacyjny. W tych planach plan nie ma inwestycji, które miałyby połączyć centrum kraju i inne regiony z Pomorzem Zachodnim.
Nie weryfikujemy wiedzy, nie chcemy konfrontować opinii z faktami. Stąd tyle u nas górnolotnych monologów zamiast dialogu, nierealnych wizji zamiast przetestowanych projektów działań – mówi Andrzej Zybała, profesor Szkoły Głównej Handlowej.
Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie podał wstępne dane o majowym bezrobociu. Powoli zbliża się ono do poziomu 8 %, choć zdaniem części naukowców zajmujących się tą tematyką w istocie może być już znacznie wyższe, podobne jak w całym kraju.
Międzyzdroje nęcą turystów pierwszą w Polsce plażą sektorową. Spełnia ona w znacznym stopniu nieformalne zalecenia Państwowego Zakładu Higieny, które maja obowiązywać w czasie najbliższych wakacji. Kurort rozpoczyna też promocję – wszystko po to, by przyciągnąć więcej turystów i dać im poczucie bezpieczeństwa.
Od poniedziałku 1 czerwca trwa nabór projektów do tegorocznej edycji Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy przez miesiąc będą mogli zgłaszać swoje pomysły zarówno „miękkie” jak i inwestycyjne. To szansa na realizację działań lub inwestycji w najbliższym otoczeniu.
Polska się wyludnia. W 2019 roku liczba ludności spadła w 295 powiatach, a wzrosła tylko w 84. To wyniki analizy prof. Piotra Szukalskiego z Uniwersytetu Łódzkiego. To właśnie w Łodzi ubyło najwięcej mieszkańców, bo niemal 5 tysięcy – analizuje „Dziennik Gazeta Prawna”.
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego zapowiada uruchomienie w czerwcu dodatkowych środków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego z przeznaczeniem na pomoc przedsiębiorcom oraz wsparcie dla jednostek ochrony zdrowia. Pieniądze szerokim strumieniem płyną także ze strony rządu. Swoje dorzuca miasta Szczecin i to znacznie więcej, niż trzy grosze.
Ministrowie Polski, Litwy, Łotwy i Estonii złożyli deklarację wspólnego działania, dla której pretekstem była walka z epidemią. Pomijając rytuał i realia bieżącej polityki warto się trzymać takich inicjatyw i szukać w nich tego, co naprawdę ważne. Z punktu widzenia Pomorza – ale także Polski – to szukanie sojuszników w regionie Morza Bałtyckiego i poważne myślenie o rozwoju tego obszaru.
Samorząd regionalny bezpośrednio i boleśnie odczuwa rosnące wydatki i skutki spowolnienia gospodarczego związane z pandemią COVID-19. W ostatnich tygodniach ponoszą pilne wydatki na wyposażenie szpitali jednoimiennych, a przy tym na ich kondycję wpływają spadki wpływów z tytułu podatku CIT. Na stan budżetów samorządów województw wpłynęły także wprowadzone z inicjatywy samorządów dla mieszkańców ulgi, umorzenia czy zwolnienia z płatności.
Mieszkańcy Pomorza Zachodniego mają przeciętnie dochody niższe od średniej krajowej, za to ich wydatki są od średniej wyższe. Ogółem w roku 2019 nastąpiła poprawa sytuacji materialnej gospodarstw domowych w Polsce. Gospodarstwa domowe osiągały wyższe dochody i w porównaniu z rokiem poprzednim również nieco więcej wydawały. Dane opublikował Główny Urząd Statystyczny.
Pomorze Zachodnie to jeden z zaledwie kilku regionów kraju, gdzie występują przekroczenie dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku. Corocznie raportuje o tym Główny Inspektor Ochrony Środowiska. Oddziaływanie pól elektromagnetycznych na organizmy jest zależne od częstotliwości tych pól.
Wśród przedsiębiorców Pomorza Zachodniego nastąpiło poprawienie nastrojów w związku z oceną koniunktury gospodarczej. Największy wzrost ocen w stosunku o nastrojów kwietniowych Główny Urząd Statystyczny odnotował w sekcji handel detaliczny. Najmniejszą poprawę ocen sygnalizują firmy z sekcji handel hurtowy. W większości obszarów odnotowano pogorszenie składowej „diagnostycznej” przy jednoczesnej poprawie składowej „prognostycznej”. Wyjątkiem jest sekcja budownictwo oraz handel detaliczny, gdzie polepszeniu uległy obie składowe. To jednak wciąż nastroje dalekie od ubiegłorocznych.
Wiara pocieszająca jest zrozumiała, bo dotyka doświadczenia, które jest udziałem niemal każdego. Oparcie się na pocieszeniu i folgowaniu naszej nędzy chyba jednak gubi coś ważnego z istoty wiary. Jako wspólnotowe bycie razem w Kościele (i w kościele) to także ścieżka odchodzenia od prostych pocieszeń. Wybierać i zawierzyć trzeba chcieć w każdej chwili, na tym polega dorosłość i dojrzałość człowieka.
Dla gospodarki Pomorza Zachodniego to ważna wiadomość – od 16 czerwca działalność wznawiają sanatoria. Dla Świnoujścia, Kamienia Pomorskiego, Kołobrzegu, Połczyna Zdroju i Dąbek to kwestia ratowania zagrożonego sezonu, przychodów, miejsc pracy. Pozostaje wątpliwość, ilu kuracjuszy – często osób starszych – zdecyduje się już teraz skorzystać z nowych regulacji.
Nie ma podstaw do rezygnowania z inwestycji w nieruchomości, także w mieszkania na wynajem oraz przeznaczone do własnego użytku, budowane lub kupowane nad morzem – mówił Przemysław Wojnarowski, lider Instytutu Studiów Regionalnych i ekspert rynku nieruchomości na antenie Polskiego Radia Szczecin. Jego zdaniem należy zachować rozwagę, ale wobec oferty banków nieruchomości wydają się dziś wyjątkowo atrakcyjną lokatą kapitału.
Pomorze Zachodnie wciąż pozostaje regionem o jednej z niższych w skali kraju wartości dostępności transportowej i nasycenia drogami szybkiego ruchu. Inaczej niż w innych państwach Unii Europejskiej na sytuację w tym względzie nie wpływa nawet bliskość portu morskiego. Świadczą o tym dane publikowane przez Eurostat.
W północnej części Polski, na obszarze województwa zachodniopomorskiego, a także pomorskiego i warmińsko-mazurskiego oraz kujawsko-pomorskiego, powstanie kilkadziesiąt nowych elektrowni fotowoltaicznych. Kredyt w wysokości 82 mln złotych (około 18 mln euro)na realizację inwestycji przeznaczył Europejski Bank Inwestycyjny.
Według danych Urzędu Statystycznego w Szczecinie dzieci – osoby do 17 roku życia – stanowią 17 % ogółu mieszkańców Pomorza Zachodniego. To nieco mniej niż średnia dla kraju. Prognozy na przyszłość mówią o systematycznym spadku nowych urodzin i raczej zmniejszającej się liczbie dzieci w statystycznym gospodarstwie domowym. W roku 2019 Kartę Dużej Rodziny posiadało 15 tysięcy rodzin w województwie.
W końcu kwietnia stopa bezrobocia w województwie zachodniopomorskim wyniosła 7,7 % przy średniej dla kraju wynoszącej 5,8 %. Niższe było ono też w województwie lubuskim, pomorskim i lubuskim. W obrębie regionu najgorsza sytuacja na rynku pracy panuje na południu i południowym wschodzie, gdzie poziom bezrobocia przekracza 10 %. Dane na ten temat podał Główny Urząd Statystyczny.
Obraz gospodarki morskiej nie jest jednoznaczny. Łatwo wskazać na dynamiczny rozwój czterech głównych polskich portów morskich, na rentowne stocznie Pomorza Gdańskiego i dobrze prosperującą produkcję jachtów i łodzi motorowych. Struktura polskiego handlu zagranicznego nie sprzyjała rozwojowi gospodarki morskiej, ale mimo tego ta gałąź gospodarki odpowiada za 10 proc. wpływów budżetowych, a np. przetwórstwo ryb oraz przemysł stoczniowy to niepomijalna część PKB – ocenia portal Obserwator Finansowy.
PKP PLK rozpoczęły we wtorek nabór wniosków od samorządów do Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej – Kolej Plus. Według szacunków, na realizację programu zostanie przeznaczone 6,5 mld zł do 2028 r. Wstępnie wytypowano 20 projektów. Z analiz zarządcy infrastruktury kolejowej wynika, iż w skali całego kraju jest blisko 100 miejscowości, do których powinna być przywrócona lub doprowadzona kolej.
Pomorze Zachodnie w czołówce regionów sprawnie obsługujących wnioski o pożyczki dla mikroprzedsiębiorców. W Szczecinie rozpatrzono już 68 % wniosków. Dotychczas do urzędów pracy w całym kraju złożono 1,5 mln wniosków.
W dialogu rządu z landami wykuwa się w Niemczech kompromis dotyczący strategii postępowania wobec pandemii koronawirusa. Obie strony uzgodniły się we wtorek przedłużenie do 29 czerwca obowiązywania zasady dystansu społecznego w celu dalszej walki z zagrożeniem, choć odmiennie widzą jego skalę i potencjalne skutki. Kolejne decyzje już niebawem.
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski oraz określił w tych gminach aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą. Problem dotyczy większości gmin w województwie zachodniopomorskim, w największym stopniu uprawy zbóż jarych i ozimych. Zwiastuje to słabe plony.
W grupie wiekowej w wieku 15 – 24 lata aktywny zawodowo jest co trzeci mieszkaniec Pomorza Zachodniego. Na koniec 2019 roku grupa bezrobotnych do 25 roku życia liczyła 4 537 osób i była najmniej liczna od momentu powstania województwa zachodniopomorskiego. Wartość tego wskaźnika spadła w ciągu roku o ponad 5 punktów procentowych. Analizę sytuacji młodych na rynku pracy województwa przygotował Wojewódzki Urząd Pracy.
W ramach Tarczy Antykryzysowej Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie wprowadziło dla wszystkich użytkowników śródlądowych dróg wodnych zwolnienie z należności za korzystanie ze śluz i odcinków śródlądowych dróg wodnych stanowiących własność Skarbu Państwa. Regulacje obowiązują do końca września. Na żeglugę na Odrze faktycznie trzeba chuchać i dmuchać.
PGNiG zarezerwowało więcej mocy regazyfikacyjnych w terminalu w Świnoujściu – poinformowała w piątek spółka. Dodano, że od 2024 r. firma będzie mogła sprowadzać 8,3 mld m sześc. LNG po regazyfikacji rocznie. Obecnie PGNiG rezerwuje 5 mld m sześc. mocy terminala.
BIG InfoMonitor szacuje łączne zadłużenie Polaków na koniec marca wynikające z niezapłaconych na czas rat kredytów, rachunków, czynszów czy alimentów na blisko 80 mld złotych. W relacji do stycznia kwota ta urosła o ponad 2 mld złotych, a bazy powiększyły się o 37 tys. dłużników. Pomorze Zachodnie znajduje się w czołówce regionów o najwyższej średniej liczbie dłużników z zaległymi zobowiązaniami.
Największe firmy Pomorza Zachodniego odczuwają skutki spowolnienia gospodarczego. Ich działalność pozostaje w bezpośrednim związku z kondycją innych przedsiębiorstw i całego przemysłu. Znajduje to wyraz w obrotach i wynikach finansowych, ale na razie nie wpływa na stabilność i perspektywy rozwoju.
Ukazał się kolejny numer „Kierunków Zmian”, powstającego w Szczecinie cyklicznego wydawnictwa poświęconego ważnym zagadnieniom z pogranicza polityki społecznej i ekonomii. Tym razem uwaga autorów skupia się na kwestiach związanych z rewolucją technologiczną na wsi. Piszą o edukacji, zarządzaniu gminami czy też gospodarce odpadami. Ale także o panademii i związkach mody z rolnictwem. Lektura dostępna jest w sieci.
Liczba zarejestrowanych w niemieckich izbach lekarskich praktykujących lekarzy wzrosła w 2019 roku o blisko 10 tysięcy, do łącznie 402 tysięcy, ale to wciąż za mało w stosunku do potrzeb starzejącego się społeczeństwa – poinformowała w piątek Federalna Izba Lekarska w Berlinie.
Rosyjska Flota Bałtycka trzyma na celowniku nuklearne plany Polski – taką tezę stawia artykuł w rosyjskiej „Niezawisimaj Gazietie”. Komentując możliwość rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej USA dziennik podkreśla, że Rosja przygotowuje duże ćwiczenia z udziałem swej Floty Bałtyckiej.
Starzejemy się szybciej niż mieszkańcy innych części kraju, a zarabiamy mniej, niż wynosi ogólnopolska średnia. Z drugiej strony pod względem dostępności do lekarzy sytuacja w zachodniopomorskim jest, obok mazowieckiego, najkorzystniejsza w kraju. Główny Urząd Statystyczny przygotował obraz polskich województw opierając się na danych dotyczących roku 2018 lub ostatniego dostępnego.
Jakie miasto, taka kultura. To zdaje się najczęściej wyrażana opinia, z którą spotykam się w kuluarowych rozmowach szczecińskich twórców. Tymczasem raport napisany pod przewodnictwem dr hab. Macieja Kowalewskiego podniósł temat kultury w naszym mieście ponownie w wymiarze znacznie szerszym i mniej na skróty. To dobrze, bo zdaje się, od wielu lat jest co podnosić (sic!).
EUROSTAT opublikował dane dotyczące skali zatrudnienia w agencjach pracy tymczasowej. W 2019 roku 2,1% pracowników w Unii Europejskiej w wieku 20-64 lata pracowało dla tego rodzaju podmiotów. Na poziomie UE stanowiło to 2,5% zatrudnionych mężczyzn w wieku 20–64 lat i nieco mniejszy odsetek zatrudnionych kobiet (1,7%). Pomorze – jak i cała Polska- nie należy do europejskiej czołówki w upowszechnianiu tego modelu zatrudnienia.
Koniunktura gospodarcza w województwie zachodniopomorskim oceniana jest pesymistycznie przez przedsiębiorców badanych przez Urząd Statystyczny. We wszystkich badanych obszarach w kwietniu oceniali ją gorzej niż marcu. Większość przedsiębiorstw doświadcza zatorów finansowych i przewiduje znaczne obniżenie nakładów inwestycyjnych. Z miesiąca na miesiąc rośnie przeświadczenie o negatywnych skutkach kryzysu na kondycje firm.
Poza odbywającym się raz na pięć lat wyborami do Parlamentu Europejskiego obywatele Unii Europejskiej dysponują kilkoma innymi instrumentami bezpośredniego wpływu na kształt i przedmiot unijnej polityki. Co ważne, są one ufundowane na idei partycypacji i tym samym wolne od reguł zdominowanych przez dominację aparatu państwa. W istotnych sprawach sami obywatele Unii oraz jej lokalny i regionalny głos może być słyszany. To długa droga, ale efektywna w przypadku zasadniczych zmian, dla których nadchodzi właściwy czas i które mogą zmieniać kształt Europy.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec zaapelowało do rządów w Polski i Czech o całkowite otwarcie granic. Pierwsze landy odstępują od rygoru kwarantanny, w znacznym stopniu motywując to potrzebą ożywienia ruchu turystycznego i w ogóle gospodarki. W Polsce w ostatnich dniach kontrole na granicy Polski z Niemcami zostały przedłużone o kolejnych 30 dni.
Expander ocenił dynamikę rynku cen nieruchomości w ostatnich miesiącach. W Szczecinie średnia cena za metr kwadratowy mieszkania na rynku pierwotnym w I kwartale roku wynosiła 6968 złotych. Stosunkowo niska była w Szczecinie dynamika wzrostów cen na rynku wtórnym. Trudno jednak decydować się na inwestycję mieszkaniową, kiedy spłata raty kredytu pochłaniała 25 % dochodu netto pary o przeciętnych dochodach.
Narodowe Centrum Kultury rozstrzygnęło nabór do programu dotacyjnego Kultura w sieci, finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 60 000 000 zł trafi do 1182 beneficjentów w całym kraju na wsparcie lokalnych inicjatyw w obszarze kultury i kontynuację działalności kulturalnej i artystycznej w sieci czasie epidemii koronawirusa. Wśród nich – projekty przygotowane do realizacji na terenie Pomorza Zachodniego.
Urząd Statystyczny w Szczecinie przygotował obraz miasta w minionym roku. Nieznacznie ubyło w nim mieszkańców, przyjechało drugie tyle turystów, co osób żyjących w mieście na stałe (tyle skorzystało z noclegów), przybyło ponad 3 tysiące nowych mieszkań o średniej wielkości blisko 63 metrów kwadratowych. Na 10 popełnionych przestępstw przeciętnie w przypadku niecałych 2 wykroczeń nie wykryto sprawcy. Średnia temperatura dla całego maja przed rokiem wynosiła 12,1 stopnia Celsjusza, ale w czerwcu już 21,5 stopnia.
Szybkim krokiem zbliżają się wakacje, więc obszar nadmorski z coraz większą nadzieją wyczekuje turystów z całego kraju. Ich tłumny przyjazd daje nadzieję, że mimo wszystko uda się uratować sezon i turystyczne interesy oraz wiele miejsc pracy na ich zapleczu. To dla nas wszystkich bardzo istotne z ekonomicznego punktu widzenia. Poza korzyściami trzeba jednak zacząć głośno i poważnie rozmawiać o wielu zagrożeniach, jakie ten nietypowy sezon może dla Pomorza stworzyć.
Nasze archiwum wiadomości:
- Kwiecień 2021 (11)
- Marzec 2021 (47)
- Luty 2021 (42)
- Styczeń 2021 (17)
- Grudzień 2020 (13)
- Listopad 2020 (1)
- Październik 2020 (64)
- Wrzesień 2020 (86)
- Sierpień 2020 (72)
- Lipiec 2020 (103)
- Czerwiec 2020 (88)
- Maj 2020 (65)
- Kwiecień 2020 (36)
- Marzec 2020 (13)
- Luty 2020 (1)