Andrzej Pieśla

Według danych z grudnia w zasięgu sieci 5G w województwie zachodniopomorskim znajdował się Szczecin, Koszalin oraz Przecław i Jamno. W sumie sieć obsługuje  ponad 5,2 mln ludzi. W 2021 roku w jej zasięgu znajdzie się ponad 150 miejscowości i ponad 11 mln mieszkańców Polski.

Plus dotarł z usługą do ponad 7 mln Polaków zaledwie niespełna siedem miesięcy po tym, gdy operator uruchomił pierwszą w Polsce sieć 5G na częstotliwości 2,6 GHz TDD. Szczecin był w gronie siedmiu polskich miast, w których w maju 2020 roku 5G Plusa działało na pierwszych stu nadajnikach – poza stolicą Pomorza Zachodniego obsługiwały mieszkańców Warszawy, Gdańska, Katowic, Łodzi, Poznania i Wrocławia. Dziś funkcjonuje już ponad tysiąc stacji bazowych, które działają we wszystkich 16 województwach. Łączność 5G wdrażają też już inni działający w Polsce operatorzy, ale sieć Plusa jako jedyna działa na zupełnie nowej częstotliwości. Operator deklaruje, że jego sieć jest w stanie zapewniać transfer danych o wartościach sięgających nawet 600 Mb/s, co dla technologii współdzielenie pasma z 4G jest w praktyce nieosiągalne.

Przez opóźniającą się aukcję na przydział docelowych częstotliwości pod 5G Orange, Play i T-Mobile oferują 5G na paśmie 2,1 GHz, które jest współdzielone z ich dotychczasowa ofertą w zakresie sieci 4G. Plus obrał inną drogę ponieważ w przeszłości pozyskał też pasmo 2,6 GHz. W 2020 roku przeznaczył je w całości dla sieci 5G.

Według planów rządowych polskie 5G ma działać na wydzielonych pasmach 26 GHz, 3,6 GHz oraz 700 MHz. Najpierw jednak państwo musi udostępnić operatorom częstotliwości. Aukcja pasma 3,6 GHz – które będzie podstawowym szkieletem nowej sieci – przypuszczalnie zostanie przeprowadzona jeszcze w tym roku. Po uruchomieniu usług 5G w nowych częstotliwościach dotychczasowe inwestycje operatorów w 5G nie pójdą jednak na marne. Plus twierdzi, że dzięki agregacji, czyli technologii łączenia pasm radiowych, częstotliwość 2600 MHz zapewni dodatkowe, lepsze pokrycie zasięgowe i większą pojemność sieci niż w przypadku wykorzystania jedynie pasma 3,6 GHz. Podobną rolę u pozostałych operatorów mają spełnić usługi 5G uruchamiane obecnie w paśmie 2,1 GHz.