Tomasz Augustyn

Ikea buduje w Szczecinie długo wyczekiwany przez mieszkańców i sympatyków tej marki hipermarket. Prawdopodobnie będzie to ostatni obiekt tworzony w tym formacie w Polsce.

Dziś w Polsce działa jedenaście sklepów wielkopowierzchniowych Ikei – w Krakowie, Katowicach, Poznaniu, Warszawie (3 sklepy), Wrocławiu, Łodzi, Bydgoszczy, Gdańsku oraz Lublinie. Od dawna zapowiadana i prze wielu wyczekiwana inwestycja w Szczecinie – jej zakończenie przewidywane jest na przyszły rok – to budowa obiektu w ostatnim dużym mieście, gdzie firma ze Szwecji nie dotarła. W tym samym czasie szykują się zmiany w modelu prowadzenia przez nią biznesu. Koncern zapowiada Przejść z obrzeży większych miast, gdzie bazuje na dużych wynajmowanych powierzchniach i otwieranie sklepów w centrach. Towarzyszyć ma temu wdrażanie nowych rozwiązań, m.in. rozszerzenie usługi „Zamów i odbierz” o kolejne punkty – obecnie jest ich 19 w Polsce. Zamierza również rozszerzyć swoją działalność o dostarczanie zakupów do automatów do odbioru paczek. Pierwsze urządzenia mają pojawić się jesienią tego roku na warszawskim Targówku.

W ostatnim czasie Ikea kupiła nieruchomość za około 130 mln euro (czyli blisko 581,6 mln złotych) pod sklep w paryskiej Rue de Rivoli – 3-kilometrowej ulicy wypełnionej sklepami, drogeriami oraz ekskluzywnymi hotelami. Być może to element nowego trendu związanego z jednej strony z kłopotami w utrzymaniu formuły wielkich centrów handlowych, z drugiej z dążeniem miast do odbudowy przestrzeni publicznych, także przez powrót do tradycyjnych ulic handlowych. Doświadczenia handlu z koronawirusem mogą wzmocnić te starania, zwłaszcza w Polsce, gdzie w minionych latach szybko nadrabiano „braki” w podaży wielkich obiektów handlowych, a obecnie wiele z nich przeżywa trudności lub wręcz bankrutuje. Kapitał śledzi tendencje i oczekiwania mieszkańców i stara się wychodzić im naprzeciw. Jeśli współgra to z siłą przebicia,  świadomością i determinacją w działaniu  władz lokalnych, może prowadzić do wypracowania nowej jakości. Ciekawe, czy w Polsce to Ikea stanie się jednym z pionierów tego rodzaju zmian.