Tomasz Augustyn

W roku 2019 w województwie zachodniopomorskim upadłość ogłosiło o 1/5 firm więcej, niż rok wcześniej. To jeden z wyższych wzrostów w skali kraju. Początek roku też nie napawał optymizmem. 

Każdego roku w Polsce upada blisko 600 przedsiębiorstw – wynika z raportu „Postępowania upadłościowe” wywiadowni gospodarczej MGBI. W sumie od 2015 do 2019 roku polskie sądy gospodarcze zamknęły – ogłosiły upadłość – 3186 przedsiębiorstw. Jak wynika z analizy, w Polsce upadają dojrzałe firmy. 28 % upadających przedsiębiorców w ubiegłym roku działało na rynku od 5 do 10 lat, 27 % działało powyżej 25 lat. Analitycy uważają, że w 2020 roku i w kolejnych latach należy się̨ spodziewać́ raczej odwrócenia tego trendu i trudniej będzie się utrzymać na rynku młodszym podmiotom.

W województwie wielkopolskim i łódzkim procentowy udział w bankructwach jest niższy niż udział tych regionów w całej polskiej gospodarce. Z kolei w województwie lubelskim i kujawsko-pomorskim jest odwrotnie. Upadłości z tych regionów w ogólnej liczbie zamkniętych biznesów było więcej niż wynika to z potencjału gospodarczego regionu.

Według danych MGBI w porównaniu z poprzednim rokiem, w województwie zachodniopomorskim w 2019 r. zwiększyła się̨ liczba niewypłacalnych firm, podobnie jak w województwach: opolskim, , śląskim i łódzkim. Zauważalnie mniejszą liczbę̨ bankructw ogłoszono natomiast w lubelskim, pomorskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim.

Bieżący rok nie napawa optymizmem, według danych MGBI, w pierwszym kwartale upadły 132 przedsiębiorstwa. W analogicznym okresie rok temu było to 145, ale teraz sądy pracują na zwolnionych obrotach.