Andrzej Pieśla

Jeszcze niedawno ceny paliw w województwie zachodniopomorskim były najwyższe w kraju. To uległo zmianie, choć wciąż region utrzymuje się w czołówce tej klasyfikacji. Czekaja nas kolejne podwyżki.

Pomorze Zachodnie w skali całego kraju wyróżnia bliskość granicy niemieckiej i wskazywana wielokrotnie „turystyka paliwowa” naszych zachodnich sąsiadów. Inny istotny czynnik to znaczna liczba ośrodków turystycznych, z nierzadko wysokimi cenami na stacjach. Przyjeżdżający z daleka tu tankują też przed powrotem do domu. To wszystko zazwyczaj znajduje wyraz w wyższych przeciętnych cenach paliw na Pomorzu Zachodnim. Pod koniec kwietnia w całym województwie zachodniopomorskim średnie ceny benzyny Pb95 wynosiły 4,16 zł za litr, Pb98 – 4,60 zł za litr, a ON 4,29 zł za litr i 1,88 za LPG. W samym Szczecinie litr benzyny Pb95 kosztował średnio 3,96 zł, Pb98 – 4,11 zł, a ON – 4,01 i LPG – 1,74 zł. W tym samym czasie w województwie śląskim średnia cena benzyny Pb95 wynosiła 3,85 zł za litr, a na Podkarpaciu – 3,77 zł.

W ostatnich dniach sytuacja ulega zmianie. W województwie kujawsko-pomorskim za litr benzyny Pb95 średnio trzeba zapłacić 4,14 zł, w wojewodztwach opolskim i podkarpackim – 4,12 zł. Wszędzie ceny przekroczyły pułap 4 zł za litr, najtaniej jest w województwie wielkopolskim i województwie śląskim, gdzie średnio cena Pb95 to 4,01 zł. Benzyna Pb98 w województwie zachodniopomorskim kosztuje średnio 4,46 zł za litr, czyli mniej niż w kujawsko-pomorskim i w łódzkim (4,52 zł) oraz w województwie opolskim (4 48 zł). Średnie ceny oleju napędowego najwyższe są na Mazowszu, gdzie za litr trzeba średnio zapłacić 4,20 zł, w województwach kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim – średnio 4,17 zł. Stosunkowo drogi pozostaje w regionie gaz, za litr trzeba zapłacić  średnio 1,94 zł, to więcej niż średnio w kraju, wyraźnie drożej niż w stacjach benzynowych województw śląskiego i świętokrzyskiego, gdzie kosztuje on 1,75 zł za litr.

W najbliższym czasie ceny będą szły w górę po niżu związanym z okresem pandemii i wyższych stawkach na rynku hurtowym.