Andrzej Pieśla

Do Szczecina dotarł program „Dzielimy się ciepłem”, który wspiera osoby i instytucje poprzez dopłaty do rachunków za ciepło i ciepłą wodę użytkową.

Historia inicjatyw związanych z wsparciem społecznie wrażliwych odbiorców ciepła sięga ponad dekadę wstecz. Ogólnopolski program „Dzielimy się ciepłem” od 2019 r. skupia  lokalne programy pomocowe. Jego celem jest wsparcie osób i instytucji poprzez dopłaty do rachunków za ciepło i ciepłą wodę użytkową. Skierowany jest do najbardziej potrzebujących odbiorców, w tym organizacji pożytku publicznego, korzystających z ciepła sieciowego w miastach, w których PGE Energia Ciepła ma swoje elektrociepłownie, m.in. w Toruniu, Gdańsku, Wrocławiu, Siechnicach, Zielonej Górze, Krakowie, Bydgoszczy, Gorzowie Wielkopolskim, Lublinie, Kielcach, Szczecinie, Zgierzu i Rzeszowie. W 2019 r. w ramach programu PGE Energia Ciepła przekazała potrzebującym kwotę 300 tys. zł. W 2020 r. wsparcie na łączną kwotę 427 tys. zł. uzyskało 29 organizacji pożytku publicznego korzystających z ciepła sieciowego i niosących pomoc potrzebującym.

Beneficjentami programu w Szczecinie stały się teraz Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 2 PUM w Szczecinie oraz Zachodniopomorski Zarząd Wojewódzki Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej. Łącznie oba podmioty otrzymały 30 tysięcy złotych. SPSK-2 świadczy całodobową opiekę zdrowotną mieszkańcom całego województwa zachodniopomorskiego. Zachodniopomorski Zarząd Wojewódzki PKPS od wielu lat pomaga potrzebującym mieszkańcom Szczecina, prowadząc m.in. schronisko dla bezdomnych mężczyzn. PGE Energia Ciepła Oddział w Szczecinie z Grupy PGE pierwszy raz wzięła udział w realizacji programu.

W 2019 r. program „Dzielimy się ciepłem” został wyróżniony przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu  w rankingu sześćdziesięciu projektów społecznych biznesu, które miały największą wartość dla społeczeństwa w mijającym 30-leciu przygotowanym przez ośrodek analityczny THINKTANK oraz Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Program „Dzielimy się ciepłem” był również nominowany do Nagrody Obywatelskiej przyznawanej przez Prezydenta RP.