Tomasz Augustyn

W Pasewalku zamykany jest wiodący zakład pracy. Skutki będą widoczne także w Szczecinie.

W zakładzie produkcyjnym Lili Bäcker w Pasewalku wypiekane są ostatnie bochenki i bułki. Oznacza to koniec długiej tradycji wypiekowej w mieście. Większość z około 100 pracowników pracowała w zakładzie przez kilkanaście – kilkadziesiąt lat. Zakład w Pasewalku wypiekał codziennie prawie 300 000 bułek i od 40 do 60 tysięcy bochenków chleba. Były one rozwożone do Bad Segeberg, na Rugię, do Berlina. W całej Meklemburgii-Pomorzu Przednim sprzedaży zaprzestaje 47 oddziałów sieci piekarni Lila Bäcker, w tym 2 oddziały w Ahlbecku, 2 w Pasewalku czy też 1 w Torgelow. Ogłoszono także liczne zwolnienia – pracowników oddziałów oraz działu logistyki. Prawie jedna trzecia siły roboczej firmy musi odejść lub zostać zwolniona.

Sieć Lili Bäcker od dłuższego czasu boryka się z trudnościami finansowymi. Ogłosiła upadłość już na początku 2019 r., gdy zatrudniała około 2500 pracowników i 400 sklepów, ale dzięki gwarancji landu wznowiła działalność we wrześniu 2019 r. z 270 oddziałami i 2100 pracownikami.

W wyniku bankructwa firmy Meklemburgia-Pomorze Przednie straciła 14,4 mln euro. Sąd rejonowy w Neubrandenburgu wszczął również regularne postępowanie upadłościowe wobec Lila Bäcker. Po sieci piekarni pozostała właściwie tylko fabryka ciast Mäkelbörger w Neubrandenburgu, która nie odczuwa zadnych problemów. Około 150 pracowników nadal piecze ciasta i torty dla głównych klientów. Firma będzie nadal działać utrzymując 160 oddziałów i kawiarni w Meklemburgii-Pomorzu Przednim, Berlinie i Brandenburgii. Spośród nich 91 znajduje się na północnym wschodzie Niemiec. Lila Bäcker wycofuje się całkowicie ze Szlezwiku-Holsztynu.

Firma była krytykowana przez środowisko gospodarcze za politykę cenową. Nie przyniosły efektów rozmowy z potencjalnymi inwestorami, zainteresowanymi przejęciem całej spółki. Do trudnej sytuacji rynkowej firmy przyczynił się wzrost cen energii i surowców oraz siły nabywcze konsumentów. Teraz problemy przeniosą się na lokalny rynek pracy, bez wątpienia mniejsze będą też zdolności do dokonywania zakupów w sklepach po polskiej stronie granicy.

Inny niepokojący sygnał dla rynku pracy w Meklemburgii-Pomorzu Przednim stanowi  zakończenie produkcji krewetek w Anklam. Fraktal GmbH uzasadnia ten krok brakiem wykwalifikowanych specjalistów. Firma powstała jako start-up w 2015 roku i zajmowała się produkcją krewetek w specjalnie opracowanym procesie. Była w stanie wyprodukować w akwakulturze do 15 ton zwierząt morskich rocznie. Krewetki były sprzedawane pod marką Nordic Crown.

W całym landzie bezrobocie oscylowało w czasie ostatnich dwóch latach w granicach 7 – 8 %, obecnie rośnie w trybie i stopniu charakterystycznym dla miesięcy zimowych.

Miesięczna stopa bezrobocia w Meklemburgii-Pomorzu Przednim (grudzień 2021 – grudzień 2023)

Źródło: statista.com