Pomorze Zachodnie w czołówce regionów sprawnie obsługujących wnioski o pożyczki dla mikroprzedsiębiorców. W Szczecinie rozpatrzono już 68 % wniosków. Dotychczas do urzędów pracy w całym kraju złożono 1,5 mln wniosków. proces ciągle nabiera tempa, ale też potrzeby firm są coraz większe.

Najwięcej wniosków rozpatrzono w woj. podlaskim (83 proc.), a najmniej w mazowieckim (41 %) – poinformowała we wtorek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Z danych resortu wynika, że w województwach zachodniopomorskim, łódzkim, podlaskim czy warmińsko-mazurskim ilość rozpatrzonych wniosków jest wyższa niż średnia dla kraju.  Dotychczas do urzędów pracy w całym kraju złożono 1,5 mln wniosków o pożyczki dla mikroprzedsiębiorców, z czego 913 tys. już rozpatrzono pozytywnie (61 proc. wniosków). Z danych MRPiPS wynika, że w Gorzowie Wlkp. pozytywnie rozpatrzono już 85 % wniosków o pożyczki, w Białymstoku – 73 %, w Łodzi – 70 %, w Szczecinie – 68 %, a w Warszawie – 14 % wniosków, podobnie jak w Poznaniu.

Za pomocą pozyczki możliwe jest pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej np. podatków czy kosztów wynajmu lokalu. Pożyczka jest niskooprocentowana, a na wniosek mikroprzedsiębiorcy może zostać umorzona. Warunkiem umorzenia pożyczki jest prowadzenie działalność gospodarczą przez okres 3 miesięcy od dnia jej udzielenia.