Tomasz Augustyn
Najpóźniej w listopadzie do Sejmu trafi projekt ustawy w sprawie podziału Mazowsza na dwa województwa: mazowieckie i warszawskie – poinformował we wtorek szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski.
Sobolewski podkreślił w rozmowie z TVP Info, że Zjednoczona Prawica nie zrezygnowała z planów podziału Mazowsza. „Projekt ten najpóźniej w listopadzie trafi do laski marszałkowskiej i będzie procedowany” – powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Jak zaznaczył, jest to jeden z punktów programowych Zjednoczonej Prawicy. „Mówiliśmy o nim w kilku kampaniach, nie tylko parlamentarnych, ale i samorządowych. Chcemy teraz przystąpić do jego realizacji, dzieląc województwo mazowieckie na województwo mazowieckie i województwo warszawskie” – wyjaśnił Sobolewski.
Według niego projekt ustawy jest obecnie „doszczegóławiany” i będzie zawierał załącznik opisujący kalendarz postępowania w ramach podziału Mazowsza. „Będzie załączony kalendarz kolejnych etapów; jednym z etapów będą wybory do sejmików województwa warszawskiego i województwa mazowieckiego” – powiedział poseł PiS. Jak dodał, wybory te miałyby się odbyć w 2021 r.
Szef Komitetu Wykonawczego PiS odniósł się też do niedawnych zapowiedzi obecnego marszałka woj. mazowieckiego Adama Struzika (PSL) dotyczących ewentualnego referendum w sprawie podziału regionu. „Rozumiem, że (marszałek Struzik) pokryje koszty tego referendum z własnej kieszeni, bo z tego, co wiem, to województwo mazowieckie ma dosyć duże zadłużenie” – ironizował poseł PiS.
Przypomniał, że referendum takie nie będzie wiążące dla Sejmu. „To tylko potwierdza tezę, że obecny system zarządzania województwem mazowieckim, obecne władze powinny powoli przechodzić do historii” – dodał Sobolewski.
Według szefa Komitetu Wykonawczego PiS w niedługim czasie do Sejmu mają trafić projekty dotyczące dalszych zmian w sądownictwie (nie wykluczył, że jednym z rozwiązań może być likwidacja sądów rejonowych) oraz projekt ustawy w sprawie tzw. dekoncentracji mediów.
Dotychczasowy podział Polski na 16 województw obowiązuje od 1999 r. W jego ramach wyodrębniono województwa: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie. Warszawa, największe polskie miasto, jest stolicą woj. mazowieckiego.