Tomasz Augustyn

Borrnholm stanowi co roku w czerwcu scenerię wyjątkowego wydarzenia – Duńskiego Festiwalu Politycznego Folkemødet.

Folkemødet to coroczne wydarzenie w Danii, podczas którego pielęgnowana jest tradycja demokratycznej debaty. W tym roku złożyło się na nie ponad 2 800 debat w ciągu trzech dni. Dyskutowano o różnych opiniach i sektorach, zdrowiu, klimacie, polityce społecznej, kulturze, stosunkach międzynarodowych i wielu, wielu innych. . Z głównej sceny Zgromadzenia Ludowego odbyło się 800 przemówień przywódców partii, a także szereg ekscytujących wydarzeń, koncertów i wydarzeń kulturalnych. Impreza odbywa się w małym miasteczku Allinge na Bornholmie. W jej trakcie przekształca się ono w miasto z ponad 200 namiotami debatowymi, w którym dziesiątki tysięcy Duńczyków codziennie odwiedza festiwal demokracji. W tym roku w czerwcu frekwencja dopisała wyjątkowo. W czwartek przybyło 27 800 osób, czyli nieco więcej niż w zeszłym roku. W piątek zbliżyli się do piątkowego rekordu z 2019 roku wynoszącego 45 000, kiedy to 44 000 osób zatrzymało się w Allinge. I choć było to pierwsze Zebranie Ludowe bez niedzieli, nie przeszkodziło to w sobotnim uczestnictwie – wręcz przeciwnie. W sobotę wzięło w nim udział 42 300 osób, co jest nowym rekordem. Daleko od poprzedniego rekordu 35 000 z 2018 roku.

Folkemødet współtworzą setki organizacji, stowarzyszeń, partii i firm. W tych dniach w roku przekształcają Allinge w polityczne centrum Danii. Ludzie dyskutują, śpiewają i rozmawiają w namiotach, na statkach, w restauracjach i kawiarniach, na skałach i pod gołym niebem. Folkemødet zmniejsza dystans między obywatelami a decydentami. Odbywa się to poprzez stworzenie nowych ram dla spotkań między decydentami ze środowiska biznesowego, grupami interesu i politykami z duńskiego parlamentu, UE, gmin i regionów. Można tutaj spotykać premiera na ulicy i zadawać pytania czołowym liderom biznesu w kraju.

Duńską tradycją jest to, że demokracja jest dla każdego, kto chce w niej uczestniczyć. Tradycja ta jest kamieniem węgielnym koncepcji Folkemødet. W związku z tym wszystkie legalne duńskie organizacje, stowarzyszenia, firmy itp., a także osoby prywatne, które przestrzegają zasad Folkemødet dotyczących wydarzeń, mają możliwość włączenia się do programu imprezy. Wszystkie wydarzenia muszą być otwarte dla każdego. Wszystkie partie w Folketing mają do dyspozycji 30 minut na Scenie Głównej na Placu Cyrkowym.. Odbywają się tu tradycyjne przemówienia przywódców partii. Mają też miejsce wydarzenia o mniej formalnym charakterze. Przykładowo w tym roku amerykański, niemiecki i francuski ambasadorowie rywalizowali z duńskim ministrem szkolnictwa wyższego o miano najlepszego kraju pod względem międzynarodowej atrakcyjności talentów.

Folkemødet 2024 odbędzie się w Allinge w dniach 13-15 czerwca.